Tesla dünyanın en büyük bataryasını üretiyor

Tesla, 50 bin eve elektrik sağlayabilecek büyüklükte bir batarya üretiyor. Projenin 100 günde tamamlanması öngörülüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tesla, Güney Avustralya’da yürüttüğü devasa batarya projesinde büyük ilerleme kaydetti. Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, tamamlandığı zaman dünyanın en büyük bataryası olma özelliği taşıyacak bataryanın üretimini yarıladıklarını söyledi. Tesla, 129 megavatlık bataryayı Fransız enerji şirketi Neoen ile iş birliği içinde üretiyor. Batarya, enerjisini Neoen’in Hornsdale Rüzgar Santrali‘nden sağlayacak. Üretilen elektrik, özellikle yaz aylarında sık sık yaşanan elektrik kesintilerinde mağdur olan Güney Avustralyalılara verilecek.

100 günde üretilecek

Neoen’in Operasyon Direktörü Romain Desrousseaux, “Amacımız 50 bin eve elektrik sağlayabilecek büyüklükte bir batarya üretmek.” diyor. Elon Musk Mart ayında yaptığı açıklamada, vergi ve işçilik ücreti sayılmazsa bataryanın üretiminin 32 milyon Dolar’ı biraz geçeceğini söylemişti. Musk, bataryanın 100 günde üretileceğini söylüyor. Tesla, normalde Powerpack’lerinde Panasonic’in ürettiği batarya hücrelerini kullanıyor fakat bu projede ana tedarikçi olarak Samsung tercih edildi.

Kaynak: Business Insider

Tesla, 50 bin eve elektrik sağlayabilecek büyüklükte bir batarya üretiyor. Elon Musk, tamamlandığı zaman dünyanın en büyük bataryası olma özelliği taşıyacak bataryanın üretimini yarıladıklarını söyledi. Tesla, 129 megavatlık bataryayı Fransız enerji şirketi Neoen ile iş birliği içinde üretiyor. Batarya, enerjisini Neoen’in Hornsdale Rüzgar Santrali’nden sağlayacak. Üretilen elektrik, özellikle yaz aylarında sık sık yaşanan elektrik kesintilerinde mağdur olan Güney Avustralyalılara verilecek. Üretilecek batarya, 50 bin eve elektrik sağlayabilecek kapasitede olacak.Yorumunuz: