Petrol devleri batarya şirketlerini satın almak için yarışıyor

Petrol devi Shell, geçtiğimiz yıl 70 milyon Dolar yatırım yaptığı Alman ev enerji depolama sistemleri girişimi Sonnen'i satın aldığını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Petrol devi Shell, Alman ev enerji depolama sistemleri girişimi Sonnen’i satın aldığını açıkladı. Shell geçtiğimiz yıl bu şirkete 70 milyon Dolar yatırım yapmıştı. 2010 yılında kurulan Sonnen bugüne kadar dünya çağında 40 bin adet batarya setini evlere yerleştirdi. Şirket faaliyete başladığı tarihten bu yana bu ünitelerin maliyeti yüzde 80 oranında azaldı. Bu azalmanın sebebi lityum iyon batarya üretimindeki fiyatların düşmesi oldu.

Shell tarafınan satın alınmak Sonnen’in Tesla, Samsung ve LG gibi şirketlerle Avrupa, ABD ve Avustralya gibi pazarlarda çatı üstü güneş enerjisi sistemleri alanında mücadele etmesini kolaylaştıracak. Yeterince büyük bir batarya seti ile evlerde güneş enerjisi gündüz depolanıp günün 24 saati kullanılabiliyor. Böylece bazı evler hiç elektrik faturası ödemiyor. Sonnen’in Tesla’ya karşı önemli bir avantajı da var. Şirket, Tesla’nın kullandığı nikel-kobalt-manganez bataryalar yerine daha ucuza üretilebilen ve daha fazla dayanan lityum-demir-fosfat bataryalar üretiyor.

Yeni enerji dağıtım yöntemleri

Maliyetler ucuzlasa da ev enerji depolama sistemleri pazarı tahmin edildiği kadar hızlı büyümedi. Bu sistemleri yerleştirmenin maliyeti hala çok yüksek. Bu durum Sonnen’i alternatif iş modelleri aramaya itti. Şirket 2018 yılında Almanya dağıtım operatörü TenneT’ten on binlerce evin batarya sistemini birbirine bağlamak için izin aldı. Böylece Sonnen teoride bu bataryaların bir kısmını aynı anda bir enerji santrali gibi çalıştırarak elektrik tüketimi artan bölgelere destek sağlayabilecek. Sonnen’in bu programına dahil olan kullanıcılar, ev bataryalarından sağladıkları elektrik karşılığında para alacak. Şirket aynı zamanda evler arasında enerji alışverişini mümkün kılacak bir blok zinciri teknolojisi üzerinde de çalışmalar yürütüyor.

Shell yöneticisi Brian Davis “Biz daha önceden yapılmış şeyleri taklit etmeye çalışmıyoruz. Müşterilerimizin gelecekte isteyeceği şeyleri sunmak istiyoruz. Bir bakıma, geleceğin altyapı hizmetini oluşturuyoruz.” şeklinde konuştu. Shell’in ‘yeni enerji’ departmanı şimdiden bir altyapı sağlayıcısı gibi çalışıyor ve Sonnen’in bataryalarını, kendi servislerini geliştirmek için kullanabilir.

Petrol şirketlerinin bataryalara ilk yatırımı değil

Shell daha önceden Greenlots ve New Motion gibi elektrikli araç şarj şirketlerini satın almıştı. Sonnen ayrıca kendi elektrikli araç şarj teknolojisini geliştirdiğini de belirtiyor. Bu da Shell’in bu alanda genişleyen portfolyosuna eklenmiş durumda.

Petrolü bir ürün gibi düşünsek de aslında temelde petrolü depolanmış enerji olarak kullanıyoruz. Bu şekilde bakıldığında büyük petrol şirketlerinin bataryalara yönelik ilgisi çok da şaşırtıcı değil. Geçtiğimiz yılın Mayıs ayında BP, StoreDot adlı İsrailli elektrikli araç bataryası şirketine yatırım yapmıştı. Bu şirket araç bataryalarını 5 dakikadan kısa bir süre içinde şarj edebildiğini iddia ediyor. 2016’da da Total batarya şirketi Saft’ı 1,1 milyar Dolar’a satın almıştı.

Kaynak: Quartz

Petrol devi Shell, Alman ev enerji depolama sistemleri girişimi Sonnen'i satın aldığını açıkladı. Shell geçtiğimiz yıl bu şirkete 70 milyon Dolar yatırım yapmıştı. 2010 yılında kurulan Sonnen bugüne kadar dünya çağında 40 bin adet batarya setini evlere yerleştirdi. Şirket 2018 yılında Almanya dağıtım operatörü TenneT'ten on binlerce evin batarya sistemini birbirine bağlamak için izin aldı. Böylece Sonnen teoride bu bataryaların bir kısmını aynı anda bir enerji santrali gibi çalıştırarak elektrik tüketimi artan bölgelere destek sağlayabilecek. Sonnen'in bu programına dahil olan kullanıcılar, ev bataryalarından sağladıkları elektrik karşılığında para alacak. Şirket aynı zamanda evler arasında enerji alışverişini mümkün kılacak bir blok zinciri teknolojisi üzerinde de çalışmalar yürütüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği