Petrol devi Shell güneş enerjisine yatırım yapıyor

2013 yılında yayımladığı bir raporda, 2030 yılına kadar dünyanın temel enerji kaynaklarından birinin güneş enerjisi olacağını öne süren Shell, ABD merkezli bir güneş enerjisi şirketine yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Shell, 2009’da askıya aldığı yenilenebilir enerji yatırımlarını 2013 yılında yeniden başlatmıştı. Şirket 2013’te enerjinin geleceğine dair bir de rapor yayımlamıştı. Bu rapora göre Shell, 2070’te dünyanın temel enerji kaynağını fotovotaik panellerin oluşturacağını, 2030’a kadar güneş enerjisi ve doğal gazın ana enerji kaynakları arasında yer almaya devam edeceğini belirtmişti.

Şimdi ise Royal Dutch Shell, elektrik sektöründeki rolünü büyütmeye devam ederek ABD merkezli bir güneş enerjisi şirketine yatırım yapmaya hazırlanıyor. Şirket, ABD genelinde yaklaşık 100 adet güneş enerjisi tesisi işleten Nashville merkezli Silicon Ranch Corp.‘dan yüzde 44 oranında hisse satın alacak. Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre yatırım, şirketin performansına göre değişmek kaydıyla, 217 milyon Dolar kadar olabilir. Bu durumda Shell şirketin en büyük hissedarı haline gelecek.

Shell’in rakipleri de boş durmuyor

Shell, elektrik sektöründeki payını bir süredir büyütmeye devam ediyor. Şirketin bu amaçla attığı adımlardan biri de Aralık ayında Birleşik Krallık’ın yedinci en büyük şirketini almak üzere bir anlaşma imzalaması oldu. Shell’in rakipleri BP Plc ve Total SA da son birkaç yıldır yurt dışındaki güneş ve rüzgar enerjisi yatırımlarını artırıyor.

Shell’in Güneş Enerjisi Bölümü Başkan Yardımcısı Marc van Gerven verdiği bir demeçte “Hızla büyüyen güneş enerjisi sektörüne giren Shell, küresel anlamda yenilenebilir enerji ayak izini genişletmeye devam ederken ABD’deki en büyük üç enerji satıcısından biri olması durumundan faydalanmış olacak.” dedi. Şirketin açıklamasına göre, Silicon Ranch şirketinin şu anda inşaat halinde olan 1,9 gigawatt’lık güneş enerjisi tesisleri var ve Shell şirketin yeni piyasalara açılmasına imkan sağlayacak. Silicon Ranch, aralarında New York ve Kaliforniya’nın da bulunduğu 14 eyalette faaliyet gösteriyor.

Kaynak: Bloomberg

2013 yılında yayımladığı bir raporda, 2030 yılına kadar dünyanın temel enerji kaynaklarından birinin güneş enerjisi olacağını öne süren Shell, ABD merkezli bir güneş enerjisi şirketine yatırım yapmaya hazırlanıyor. Şirket, ABD genelinde yaklaşık 100 adet güneş enerjisi tesisine sahip olan ve işleten Nashville merkezli Silicon Ranch Corp.'dan yüzde 44 oranında hisse satın alacak. Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre yatırım, şirketin performansına göre değişmek kaydıyla, 217 milyon Dolar kadar olabilir. Bu durumda Shell şirketin en büyük hissedarı haline gelecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği