Yunanistan alev alev: 90 noktada yangın çıktı

Yunanistan’ın başkenti Atina’da itfaiyeciler üç gündür devam eden ve binlerce hektar çam ormanını yok eden yangını söndürmek için uğraşıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yunanistan’ın başkenti Atina’da itfaiyeciler üç gündür devam eden ve binlerce hektar çam ormanını yok eden yangını söndürmek için uğraşıyor. Atina’nın 45 km kuzeydoğusundaki Kalamos tatil merkezinde başlayan yangın daha sonra 3 kasabaya daha sıçradı ve düzinelerce evi yerle bir etti. Bölgede acil durum ilan edildi.

İtfaiye birimi sözcüsü Stavroula Maliri “Aktif cephelerde yangını kontrol altına almaya çalışıyoruz. Öncelikli amaç insan hayatını kurtarmak” dedi. Üç yangın uçağı ve altı yangın helikopteri, karada mücadele eden 180 itfaiye eri ve 100 askeri personele yardımcı olmaya çalışıyor.

Yer yer yerleşim birimleri bulunan dağlık arazi, yangınla mücadeleyi daha da zorlaştırıyor. Ayrıca rüzgarlar, köz haline gelen yangını pek çok noktada yeniden alevlendiriyor. Kalın duman tabakası da havadan müdahaleyi güçleştiriyor.

Bir günde 90’dan fazla yangın

Yetkililer bölgedeki iki yaz kampını ve evleri önlem amaçlı olarak boşaltma kararı aldı. Yüzlerce Kalamos sakini geceyi geçirmek için sahile akın etti. Pazartesi günü Yunanistan’da itfaiyeler 90’dan fazla yangınla mücadele etti. Kuru rüzgarlar ve sıcak hava Atina, Mora yarımadası ve İyonya adaları Zakintos ve Kefalonya‘da yangınların çıkmasına sebep oldu.

Yabancı turistlerin gözdesi olarak bilinen Zakintos adasında dört gündür devam eden yangınların ardından yetkililer acil durum ilan etti. Bir bakan ise yangınların bilinçli olarak çıkarıldığını iddia etti. Adalet Bakanı Stavros Kontonis “Tüm bunlar organize bir plan çerçevesinde gerçekleştirilen kundaklamalar. Bu konuda hiçbir şüphe yok.” ifadelerini kullandı.

Yunanistan’da Temmuz sonu ve Ağustosta yangın görmek aslında çok da alışılmadık bir durum değil. Yüksek sıcaklıklar ormanlar ve makilik alanlarda yangınların çıkmasında etkili oluyor.

“Tam bir kaos hakim!”

Reuters’a konuşan bir Kalamos sakini “Çok büyük bir karmaşaydı. Evler yanıyor, insanlar çaresizce kaçışıyordu. Tam bir kaos hakimdi ve yangın çok büyüktü.” ifadelerini kullandı. Kalamos Belediye Meclisi Üyesi Andreas Theodorou alevlerin birkaç düzine eve zarar verdiğini belirtti. Theodorou “Yardım yeterince hızlı gelmedi, bu kadar büyük bir yangını çıkar çıkmaz durdurmazsanız daha sonra söndürmek çok zor olur.” şeklinde konuştu.

2007’de Yunanistan’ın en büyük yangınının yaşandığı ve 70’ten fazla kişinin yaşamını yitirdiği Mora yarımadasının İlia bölgesinde de alevler üç noktada etkili oldu. Pazartesi günü başlayan yangınlar bazı köylerin boşaltılmasına sebep olurken, salı günü yangınların kontrol altına alındığı belirtildi.

Kaynak: Reuters

Yunanistan’ın başkenti Atina’da itfaiyeciler üç gündür devam eden ve binlerce hektar çam ormanını yok eden yangını söndürmek için uğraşıyor. Atina’nın 45 km kuzeydoğusundaki Kalamos tatil merkezinde başlayan yangın daha sonra 3 kasabaya daha sıçradı ve düzinelerce evi yerle bir etti. Bölgede acil durum ilan edildi. İtfaiyeciler bir günde 90’dan fazla yangına müdahale ederken, Adalet Bakanı Stavros Kontonis yangınların sebebinin kundaklama olduğunu iddia etti.Yorumunuz: