Hız için fiber şart değil

G.fast adı verilen teknoloji, her evde bulunan bakır telefon kabloları üzerinden saniyede 1 gigabite varabilen veri akış hızı sağlayabiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yüksek hızlı internete ulaşabilmek için sokağınıza fiber altyapının gelmesini bekliyorsanız boşuna bekliyor olabilirsiniz. G.fast adı verilen teknoloji sayesinde, halihazırda evinize gelen bakır kablolar üzerinden 1 Gbps‘ye (saniyede 1 gigabit) varan hızlara ulaşabilmek mümkün.

2014’ten beri üzerinde çalışılan G.fast fiber altyapıyı döşemekle ve evlere bağlamakla uğraşmadan, sadece sokaklardaki telefon/internet kutularını değiştirerek yüksek hızlı internet verilebilmesini sağlıyor. Fiber teknolojisi yavaş yavaş standart haline gelse de bir ülkeye uçtan uca fiber döşemek oldukça masraflı ve zahmetli bir iş. Oysa bakır telefon kabloları neredeyse tüm evlere ulaşıyor.

G.fast’in kötü yanı yüksek hızlı interneti sadece çok yakındaki yerlere verebiliyor olması. Yani G.fast ile internete bağlanacak olan evlerin, dağıtım merkezine 100-150 metreden daha uzak olmaması gerekiyor. 20 metrelik bir bakır kablo ile 1 Gbps internet sağlayabilen G.fast’in hızı, aynı kablo 100 metrenin üzerine çıktığında 150-200 Mbps’ye (saniyede 150-200 megabit) kadar düşüyor. Yine de bu hızlar şu anda yaygın olarak kullanılan ADSL bağlantılarından en az 10 kat daha hızlı.

Ayrıca bu teknolojiyi daha da geliştirebilmek için uğraşan Nokia ve Deutsche Telekom’un mühendisleri, laboratuvar ortamında 50 metrelik bakır kablo üzerinden 11 Gbps hızda veri iletimi sağlamayı başardı.

Yakında hizmete girecek

İngiliz telekomünikasyon şirketi BT (British Telecommunications) şu anda bu teknolojiyi İngiltere ve Galler’de bazı bölgelerde deniyor. Denemelerin başarılı olması durumunda tüm Birleşik Krallık’ta bu teknolojiyi yerleştirmek isteyen şirket, bu işlemin, fiber altyapı döşemekten hem 5 kat hızlı hem de 5 kat ucuz olacağını hesapladı. BT 2020 yılına kadar 10 milyon farklı noktaya G.fast hizmeti sunmayı planlıyor. sonraki 10 yılda da Birleşik Krallık’ın büyük çoğunluğuna bu hizmetin verilmiş olması amaçlanıyor.

Ülkemizde bu sistemin uygulanması için henüz bir çalışma bulunmuyor. Ancak bu uygulama yaygınlaşırsa sokaktaki telefon kutularına yakın evlerin internet hızı diğerlerine göre 4-5 kat daha fazla olabilir. Tüm cihazlarımızın teker teker akıllı hale geldiği ve internete her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz düşünüldüğünde, belki de telefon kutusuna yakın hızlı internetli evlerin kiraları bile artabilir.

G.fast adlı teknoloji sayesinde fiber altyapısı döşenmeden, standart bakır kablolar üzerinden fiber hızında internet verilebiliyor. Bu teknoloji ile evlere kadar fiber kablo döşemek yerine her sokağa bir yüksek hızlı internet noktası kurmak yeterli oluyor.

7 Yorum

    • Santralin maliyeti yüksek kim santrali değiştirir ki? Sağlığa etkisi de incelenmiştir sanırım diyen arkadaş baz istasyonu değil bu yahu.

  • Baz istasyonlarına karşı olan antipati ve düşmanlığın üzerine bir de bunlar sıkıntı yaratmaz mı?

  • Dediğiniz gibi evlerde de olabilir ama şirketler için bu durum zaten geçerli :) Fiber nedeniyle Gayrettepe ofisini kapamayıp küçük bir datacentera çeviren ve aynı nedenle Gayrettepe’ye taşınan 2 tane firma biliyorum.

  • Buna benzer teknolojiler zaten kullanılıyor. Muhtemelen o sokaktaki kutuya zaten fiberle geliyorlar. kutudan eve kadar muhtemelen yüksek kaliteli bakır kablo kullanmak gerekecek. Ülkemizde bakır kablo hırsızın hedefidir. Fiber kablo ise söküldüğünde tekrar kullanılamadığı için hedef olmaz.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği