100 kat hızlı ve ucuz wifi

ABD’de Boston kentinde çalışmalarını sürdüren Starry adlı bir girişim, 100 kat hızlı interneti düşük maliyetle ev ve iş yerlerine getirmeye hazırlanıyor.

  • Starry adlı bir girişim hızlı, ucuz ve kablo gerektirmeyen internet bağlantısı sağlamak için ABD’nin Boston kentinde testlere başlamaya hazırlanıyor.
  • Normal internet bağlantısından 100 kat daha hızlı olması beklenen hizmeti kullanmak için mahallede bir verici bulunması ve evinize bir alıcı yerleştirilmesi gerekiyor. 

starry2

Hem yavaş hem de pahalı internet kullanmak herkesin problemi. ABD’nin Boston kentinden Starry adlı bir girişim ev ve iş yerleri için hızlı ve ucuz kablosuz internet sunarak bu problemi çözmeye hazırlanıyor. Hızlı derken, şu anda piyasada bulunamayacak hızlardan bahsediyoruz. Starry, evlerde kullanılan internet bağlantılarından 100 kat daha hızlı internet vaat ediyor.

Saniyede bir gigabit internet bazı yerlerde ulaşılabilir bir rakam ancak bu hızlara erişebilmek için çok büyük paralar ödemek gerekiyor. O yüzden sadece devlet ve ordu binaları bu bağlantılara erişebiliyor. Ancak mikroelektronik ve yazılım teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde, yüksek kapasiteli kablosuz internet şu anda çok daha ucuz ve kullanılabilir.

Facebook ve Google gibi şirketler, hatta Verizon ve Comcast gibi telekomünikasyon şirketleri bu teknolojiyi kullanıma sunmayı düşünüyor. Ancak Starry’nin bu yaz hizmete girmesi beklenen bağlantısı, bu teknolojiyi evlere getiren ilk hizmet olacak.

https://www.youtube.com/watch?v=r7YYAc9rq4g

Nasıl çalışıyor?

Starry’nin Haziran ayında yapılacak beta testinde, kullanıcılara kola kutusundan biraz daha büyük antenli bir ünite verilecek. Bu ünite pencerenin dışına yerleştirilecek. Cihazın iç kısmında mevcut modeme bağlanması için bir ethernet girişi bulunacak. Modemi bulunmayan kullanıcılar, şirketin Starry Station adlı modemlerini 350 dolardan satın alabiliyor.

İnternet bağlantısı, çatılara yerleştirilecek olan bir vericiden iletilecek. Yaklaşık 60 santimetrelik cihaz 1 km çapındaki alanda 600 ila 900 kişiye hizmet sağlayabilecek.

Starry altyapısının müşteri başına maliyeti, geleneksel hizmet sağlayıcılara göre oldukça düşük. Şu anda kullanılan kablolu internet için her binaya erişim 2500 dolara mal oluyor ve bu ücret de müşterilere yansıyor. Starry için bu maliyet müşteri başına 25 dolara kadar düşebilir. Tek ihtiyaç duyulan şey çatıdaki kablosuz verici için çekilecek fiber optik kablolar.

Starry’nin rakiplerine göre en büyük avantajı, potansiyel müşterilerinin sadece yüzde 10’u ile sistemin maliyetini çıkarabilmesi. Diğer servis sağlayıcıların kendi maliyetini karşılayabilmesi için potansiyel müşterilerin yüzde 50’sine ulaşması gerekiyor.2 yanıt

  1. Muhammet Zahid Dişci avatarı
    Muhammet Zahid Dişci

    Bunun Türkiye’ye gelmesi ne kadar sürer dersiniz?

  2. Mustafa KARALI avatarı

    Sakaryada böyle 4 firma var.

Yorumunuz: