Küresel ısınma interneti de vuracak

Araştırmacılar, kıyı bölgelerde gömülü binlerce metrelik fiber optik kablonun 2033'e kadar deniz suyu altında kalma ihtimali olduğunu söylüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir sürü insanın birden iklim değişikliği ve yükselen deniz seviyeleriyle ilgilenmesini istiyorsanız ne yapmanız gerekir? Onlara internetin de risk altında olduğunu söyleyin.

Wisconsin Medison Üniversitesi ve Oregon Üniversitesi tarafından yapılan çalışmada araştırmacılar, karada gömülü binlerce metrelik fiber optik kablonun deniz suyu altında kalma ihtimali olduğunu gördü. Üstelik bu durum öyle çok uzak bir gelecekte değil, 15 yıl içinde gerçekleşecek.

Okyanusa yakın olanlar tehlike altında

Çalışmada Internet Atlas‘tan alınan fiziksel internet altyapısı verileri ve ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesinin (NOAA) deniz seviyesi yükselme verileri incelendi. ABD’ye internet bağlantısı getiren 6 bin 400 metreden fazla kablo borusunun 2033’e kadar deniz suyuna maruz kalacağı düşünülüyor. Gömülü fiber optik kablolar duya dayanıklı olarak yapılıyor ama tamamen su geçirmez değiller. Bu sebeple okyanus kıyısına yakın bölgelerde oturan kişilerin internet bağlantısı risk altında.

Bu durumdan en çok etkilenecek ağlar CenturyLink, Inteliquen ve AT&T’ye adit. New York, Miami ve Seattle gibi kıyı şehirlerinin yüksek risk altında olduğu belirtiliyor. Bu büyük şehirlerde yaşanacak internet kesintisi ise kısa sürede pek çok farklı alanı etkileyebilir.

Kaynak: Fast Company

Wisconsin Medison Üniversitesi ve Oregon Üniversitesi tarafından yapılan çalışmada araştırmacılar, karada gömülü binlerce metrelik fiber optik kablonun deniz suyu altında kalma ihtimali olduğunu gördü. Üstelik bu durum öyle çok uzak bir gelecekte değil, 15 yıl içinde gerçekleşecek. ABD genelinde yapılan çalışmada Miami, New York ve Seattle gibi kıyı şehirlerinin büyük risk altında olduğu belirtildi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği