YouTube ücretsiz film gösterimlerine başlıyor

YouTube Ekim ayında ABD’de başlattığı ‘Filmler ve Diziler’ servisine reklam destekli filmler yüklemeye başladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

YouTube Ekim ayında ABD’de başlattığı ‘Filmler ve Diziler’ servisine reklam destekli filmler yüklemeye başladı. Yaklaşık 100 adet -nispeten eski- film ve dizi içeren servis bu içerikleri reklamlı olarak yayınlıyor. Legally Blonde (Bu Nasıl Sarışın?), Agent Cody Banks ve ilk Terminator filmi gibi bugünlerde para kazanma ihtimali pek olmayan filmlerin yer aldığı liste çok çekici görünmese de akşam koltukta mayışırken arkada klasik bir film açmak isteyen kişilerden para kazanmak için ideal.

Şirketin Ürün Yönetimi Müdürü Rohit Dhawan, reklam verenlerin gelecekte bir filmin tamamına sponsor olduğunu da görebileceğimizi söylüyor. Mesela ikincisi sinemaya gelen bir filmin ilki yine aynı stüdyonun sponsorluğuyla YouTube’da yayınlanmaya başlayabilir. Bu durum biraz da stüdyoların dijital stratejilerine bağlı. Dijital ücretli abonelik servisleri yaygın olarak kullanılıyor ancak reklam destekli filmler henüz yeni bir kategori.

Reklam ve pazarlama haberleri sitesi AdAge, bu uygulamanın reklam hedefleme açısından cezbedici olabileceğini söylüyor. YouTube, bazı reklam verenlerin kullanıcıların ürettiği içeriklere reklam vermekten çekindiğini biliyor. Özellikle de bazı nefret söylemi içeren videolara reklam veren şirketlerin yaşadığı problemler düşünüldüğünde, reklam verenlerin konuya temkinli yaklaşması normal. Filmler bu şirketlerin reklamlarını yayınlamaları için güvenli bir ortam sunabilir.

Kaynak: Engadget

YouTube Ekim ayında ABD’de başlattığı ‘Filmler ve Diziler’ servisine reklam destekli filmler yüklemeye başladı. Listede şimdilik sadece eski filmler yer alsa da gelecekte bir reklam verenin bir filmin tamamına sponsor olarak daha yeni filmleri de YouTube üzerinden kullanıma sunabileceği düşünülüyor. Örneğin sinemada ikincisi yayınlanan bir filmin ilki YouTube üzerinden reklamlı olarak sunulabilir. Böylece stüdyo hem önceki filminden reklam geliri elde edip hem de yeni filminin tanıtımını yapmış olur.

Etiketler:Bir yanıt

  1. ercan avatarı
    ercan

    kulağa sempatik gelse de film izlerken devamlı reklam çıkması film zevkini kesinlikle kaçırır.
    Ünlü düşünürün dediği gibi eğer bir şey ücretsiz veriliyorsa ürün sizsinizdir.

Yorumunuz: