20 dakika reklam izleyene sinema bileti bedava

PreShow adlı uygulamada kullanıcılar reklam izlerken yüzleri takip ediliyor. Reklamlardan dikkatini ayırmayan kullanıcılara sinema bileti veriliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kullanıcılara aylık abonelik ücreti karşılığında uygulama üzerinden ya da sinemada günde bir film izleme imkanı sunan MoviePass’in kurucusu Stacy Spikes yeni bir girişimle karşımızda. PreShow adı verilen bu yeni uygulama, Otomatik Portakal filmindeki gibi kullanıcıya zorla reklam izletme üzerine kurulu. Evet, uygulama sizi bir sandalyeye bağlayıp gözlerinizi zorla açtırmıyor ancak telefonun başından kalkarsanız ya da ekran dışında bir yere bakarsanız sinemada ücretsiz film izleme hakkı kazanamıyorsunuz.

PreShow Apple’ın FaceID teknolojisini kullanıyor. Bu şekilde kaydolduktan sonra kullanıcıların 15-20 dakika boyunca telefonun başında oturup reklam izlemesi gerekiyor. Kullanıcının yüzü telefonun ön kamerası ve sensörleri ile takip ediliyor. Eğer kullanıcının reklamı izlemediği tespit edilirse ekranda kırmızı bir bant çıkarak kullanıcıyı ekrana bakması konusunda uyarıyor ve reklamı durduruyor. Kullanıcı ekrana bakmaya başlayınca reklam kaldığı yerden devam ediyor.

Reklamları geçmek mümkün değil

YouTube’daki reklamların aksine bu reklamları geçmek ya da üçüncü parti uygulamalarla engellemek mümkün olmuyor. Neyse ki Spikes bu reklam izletme teknolojisini PreShow dışında bir platformda kullanıma sunmayı düşünmediğini belirtiyor.

Şirket bu uygulamadan para kazanmak için aylık abonelik sistemi uygulamayı düşünüyor. Yani PreShow uygulamasını kullanmak ve dizi bölümü izler gibi reklam izlemek için aylık ödeme yapmanız gerekebilir. Sinema bileti kazanmak için buna katlanmak ister misiniz bilemiyoruz. Ama ülkemizde sinemalarda hem bilet ücreti ödeyip hem de yarım saate yakın reklam izlediğimiz düşünülünce uygulama o kadar da anlamsız gelmiyor.

PreShow için başlatılan Kickstarter fonlama kampanyası şimdiden hedefini aştı ve 15 bin Dolar’ın üzerinde para topladı. Uygulama başlangıçta sadece davetiye ile abone kabul edecek. Uygulama sadece ABD’de kullanılabilecek.

Kaynak: Futurism

PreShow adı verilen yeni uygulama, Otomatik Portakal filmindeki gibi kullanıcıya zorla reklam izletme üzerine kurulu. Evet, uygulama sizi bir sandalyeye bağlayıp gözlerinizi zorla açtırmıyor ancak telefonun başından kalkarsanız ya da ekran dışında bir yere bakarsanız sinemada ücretsiz film izleme hakkı kazanamıyorsunuz. PreShow Apple'ın FaceID teknolojisini kullanıyor. Bu şekilde kaydolduktan sonra kullanıcıların 15-20 dakika boyunca telefonun başında oturup reklam izlemesi gerekiyor. Kullanıcının yüzü telefonun ön kamerası ve sensörleri ile takip ediliyor. Eğer kullanıcının reklamı izlemediği tespit edilirse ekranda kırmızı bir bant çıkarak kullanıcıyı ekrana bakması konusunda uyarıyor ve reklamı durduruyor. Kullanıcı ekrana bakmaya başlayınca reklam kaldığı yerden devam ediyor.

1 Yorum

  • TikTok reklamları gibi aslında insanların hoşuna gitmeyen fakat bunun farkında olmayan reklam sahipleri için ve bu saçma salak reklama maruz kalan biz kullanıcılar için güzel bir durum. Birileri bedava sinema bileti için bu saçma reklamlara maruz kalıp yüzünü ekşitsin ve reklam sahipleri bu durumu fark etsin ki yeni bir reklam filmi çekilsin. Bizde bunun sonucunda mutlu mesut film tadında hazırlanmış izlerken canımız sıkılmayan reklamlara maruz kalalım. Reklamlar artık her yerde bundan kaçış yok en azından kaliteli olsunlar.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği