YouTube tehlikeli ‘challenge’ videolarını yasakladı

YouTube’daki meydan okuma ve şaka videolarının giderek artması ve tehlikeli örnekler oluşturması üzerine YouTube politikalarında yeni bir güncelleme yapma kararı aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

YouTube, insanları tehlikeye atan challenge (meydan okuma) ve şaka videolarına zaten onaylamıyor ancak yakın zamanda aldığı bir kararla bu politikayı daha da belirgin hale getirmeye karar verdi.

Şirket, çocuklara “şiddetli manevi zarar” verebilecek ya da herhangi birinin “ciddi fiziksel tehlikede” hissetmesini sağlayabilecek aktiviteler dahil bütün challenge ve şaka videolarını direkt olarak engelleyeceğini söyleyen şekilde güncelleme yaptı. Bu kararın tek bir challenge ya da şaka videosu yüzünden alınmadığını, konu üzerinde son birkaç aydır düşündüklerini söyleyen YouTube, ilk iki ay boyunca bu güncellemeye aykırı olan kanallara ceza vermeyecek ancak yine de videolar platformdan kaldırılacak.

Kararın sebebi giderek artan challenge ve şaka videoları

Böyle bir güncelleme yapılmasının sebeplerinden biri de bir gencin Bird Box challenge’ı (Netflix’in Bird Box adlı yapımındaki karakterler gibi gözleri bağlı bir şekilde etrafta gezinmeye çalışarak yapılıyor) yapmaya çalışırken arabayı çarpması oldu. Kararın ardında yatan sebeplerden biri de süregelen challenge’lar ve şakalarla ilgili olayların birikmiş olması. Mesela YouTube 2018’in başlarında Tide Pod challenge (Deterjan yeme challenge’ı) videolarını kaldırmak zorunda kalmıştı.

Şakalar yüzünden bir aile çocuklarının velayetini kaybetti

2017’de yaşanan bir olayda ise bir ailenin son derece zalimce şakalar içeren videolar yüzünden çocuklarının velayetini kaybettiklerine tanıklık etmiştik. Aile videoda görülenlerin gerçek olmadığını, çocukların da şakalardan haberdar olduğunu söylese de kurtulamadılar. Yapılan güncellemeyle birlikte 90 gün içinde 3 kez uyarı alan kanalların hesabı kapatılacak.

Kaynak: Engadget

YouTube, özellikle de çocuklara kötü örnek oluşturabilecek challenge (meydan okuma) ve şaka videolarının artışıyla yeni bir güncelleme yapmaya karar verdi. Bundan sonra tehlikeli ya da zararlı içerikler içeren bütün meydan okuma ve şaka videoları direkt olarak platformdan kaldırılacak. Kullanıcılarına iki ay mühlet veren YouTube bu süre zarfında kuralı ihlal eden kanallara ceza vermeyecek ancak yine de bu tür videolar varsa kanaldan kaldıracak. Bu yeni kural kapsamında 90 gün içinde 3 kez ceza alanların hesabı kapatılacak.Yorumunuz: