Ice Bucket Challenge amacına ulaştı

2014 yazında tüm dünyada popüler olan ALS Ice Bucket Challenge kampanyasından toplanan bağışlar, hastalığa sebep olan bir genin bulunmasını sağladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amyotrofik Lateral Skleroz ya da daha çok bilinen adıyla ALS, kas fonksiyonlarını yerine getiren motor nöronların yavaşça öldüğü nörolojik bir bozukluk. Bu hastalığa sahip olan kişiler zamanla hareket yeteneğini kaybediyor. Hatta başından aşağıya bir kova buz gibi su dökseniz bile hasta herhangi bir tepki veremiyor.

Bu duruma dikkat çekmek için 2014 yılında ALS Ice Bucket Challenge adıyla bir yardım kampanyası düzenlenmişti. Kampanyaya katılanlar kafasından aşağıya bir kova soğuk su döküyor, başkalarını da bu eylemi yapmaya davet ediyor ve bu kampanyanın banka hesaplarına bağışta bulunuyordu.

Kampanya pek çokları tarafından sadece popüler bir eğlence haline geldiği için eleştirildi. Örneğin Time’da yayınlanan bir haberde video çekenlerin çoğunun hastalıktan bahsetmediği ifade edildi. Bunlara rağmen kampanya boyunca 100 milyon dolardan fazla para toplandı ve bu paralar hastalık araştırmaları için kullanıldı.

Amacına ulaştı

Bu araştırmalardan birisi, Project MinE, pazartesi günü önemli bir buluş gerçekleştirdi. Hastalıkla ilgili genleri araştıran MinE, ALS’e sebep olan bir gen keşfetti. ALS derneği başkan yardımcısı Brian Frederick “Project MinE tarafından gerçekleştirilen çalışmalar çok önemli. Bu genin bulunmuş olması gelecekte yürütülecek çalışmalar için çok faydalı olacak” şeklinde konuştu.

NEK1 adı verilen gen ALS hastalarının sadece yüzde 3’ünde bulundu. Ancak bu genin hem doğuştan ALS hastası olanlarda hem de münferit vakalarda görülmesi araştırmacılar için oldukça önemli. Project MinE çerçevesinde 11 ülkeden 80’in üzerinde araştırmacı, ALS hastalığına sahip 15 binin üzerinde hastayı incelemişti. Çalışmalar, tüm dünyadan bağışçıların desteği ile sonuç vermiş oldu.

Frederick “Bu keşif oldukça önemli, çünkü hastalığı neyin tetiklediğini anlamamızı ve bir tedavi üretmemizi sağlayabilir. Henüz bu gene dair bilgilerimiz oldukça kısıtlı. Halen ALS’i anlamak için çok fazla çalışmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: Guardian

ALS hastalığına dikkat çekmek için insanların başından aşağıya bir kova buzlu su döktüğü ALS Ice Bucket Challenge kapsamında toplanan bağışlar, hastalığa sebep olan bir genin keşfedilmesini sağladı. Kampanyadan toplanan bağışlarla finanse edilen Project MinE kapsamında yapılan çalışmalar sonucu, NEK1 adlı genin ALS hastalığına sebep olan etkenlerden birisi olduğu görüldü. Bu buluş gelecekte ALS için bir tedavi geliştirilmesine katkıda bulunabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği