Youtube müzik videoları üzerinden konser bileti satacak

Youtube, Eventbrite ile iş birliği yaparak şarkıcıların Youtube sayfalarında ABD'deki konserlerini listeleyecek ve bu konserlere bilet satacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Youtube geçtiğimiz yıldan bu yana şarkıcıların videolarının altında, ABD’deki konserlere bilet satıyor. Bu işlem için Ticketmaster ile anlaşan şirket şimdi de Eventbrite ile iş birliği yaparak daha fazla etkinliği kullanıcılarıyla buluşturmaya hazırlanıyor. Ortaklık çerçevesinde Eventbrite, şarkıcıların resmi Youtube sayfalarından izlenen videoların altında o sanatçının ABD’deki yaklaşan canlı müzik performanslarını gösterecek. Gösteri listelerinin altında yer alan ‘Biletler’ butonundan da o etkinliğin biletleri satın alınabilecek. Bu özellik hem Youtube uygulamasında hem de Youtube masaüstü sitesinde kullanılabilecek.

Youtube’un müzik alanında Spotify ve Apple müzik ile rekabet etmekte zorlandığı göz önüne alındığında bu hamle şirketi bir adım ileriye taşıyabilir. Youtube’un müzik dinleme servisi Youtube Music hala büyük rakipleriyle mücadele edebilecek konumda değil. Ancak Youtube’un erişebildiği kitle çok daha geniş. Mayıs ayında açıklanan rakamlara göre ayda 1,8 milyar kişi Youtube kullanıyor ve bu kişilerin çoğu müzik videoları izliyor.

Youtube ayrıca yakın zamanda videolarından para kazanmak için yeni yöntemler geliştirdi. Teespring ile yapılan kanala özel ürün anlaşmaları ve en üst seviye üyeler için Super Chat imkanı gibi özellikler şirkete gelir sağlıyor.

Önce Kuzey Amerika sonra tüm dünya

Eventbrite anlaşmasında Youtube entegrasyonun dünya çapında binlerce sanatçının resmi Youtube sayfalarına uygulanacağını söylüyor. Ancak listelenen konserler sadece ABD’dekiler olacak. Youtube bu anlaşmayla birlikte ABD’deki bilet pazarının yüzde 70’ini kapsadıklarını belirtiyor. Şirket Kuzey Amerika’da daha fazla sanatçı ve etkinlik alanını bünyesine ekledikten sonra özelliği tüm dünyada kullanıma sokmayı planlıyor.

Youtube bilet satışlarından ne kadar gelir elde edeceğini ya da anlaşmanın diğer detaylarını açıklamadı.

Kaynak: TechCrunch

Youtube geçtiğimiz yıldan bu yana şarkıcıların videolarının altında, ABD'deki konserlere bilet satıyor. Bu işlem için Ticketmaster ile anlaşan şirket şimdi de Eventbrite ile iş birliği yaparak daha fazla etkinliği kullanıcılarıyla buluşturmaya hazırlanıyor. Ortaklık çerçevesinde Eventbrite, şarkıcıların resmi Youtube sayfalarından izlenen videoların altında o sanatçının ABD'deki yaklaşan canlı müzik performanslarını gösterecek. Gösteri listelerinin altında yer alan 'Biletler' butonundan da o etkinliğin biletleri satın alınabilecek

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği