Taylor Swift konserinde izleyiciler yüz tanıma teknolojisiyle takip edildi

Taylor Swift'in Mayıs ayında Kaliforniya'da gerçekleştirdiği konserde, Swift'i takıntılı şekilde takip eden kişiler yüz tanıma sistemi ile arandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Taylor Swift’in Kaliforniya Rose Bowl’da Mayıs ayında gerçekleştirdiği konserde yüz tanıma sistemi kullanılarak Swift’i takıntılı şekilde takip eden kişiler (stalker) arandı. Yüz tanıma sistemi, sanatçının konser öncesi çalışmalarını gösteren bir kioska yerleştirildi. Kioskun önünden geçen kişilerin yüzleri taranarak Nashville şehrinde bulunan bir komuta merkezine aktarıldı. Görseller buradaki bilinen takipçilerin veritabanı ile karşılaştırıldı.

ABD’de daha önce sanatçıların konserlerinde yüz tanıma teknolojisi kullandığına dair herhangi bir haber ortaya çıkmamıştı. Ancak yapılan işlem yasalara aykırı değil. Bir konser özel bir etkinlik olarak görülüyor ve etkinliği organize edenler konsere gelenleri her türlü gözleme maruz bırakma hakkına sahip.

Benzer yöntemler kullanılıyor

Swift’in etkinliğindeki güvenlik önlemlerinin biraz aşırı olduğu düşünülebilir ancak bu uygulama daha önce görülmemiş bir uygulama değil. Nisan ayında Çin polisi 31 yaşındaki bir şüpheliyi yaklaşık 60 bin kişilik bir konser alanında tespit edip yakalamıştı. Bu işlem, Çin’in geliştirdiği Xue Liang (Keskin Gözler) gözetleme sistemi sayesinde mümkün oldu. Çin bu sistemi vatandaşlarının hareketlerini takip etmek için kullanıyor.

ABD’de ise yüz tanıma teknolojisini kalabalıklar arasında kullanma teknolojisi oldukça gelişti. Ticketmaster gelecekte bilet yerine yüz taraması kullanılabileceğini ve yüz taramasının kişinin koltuğu ile eşleştirilebileceğini söylüyor. Gelecekte belki sinemaya giderken bile bilet almak yerine yüzümüzü taratmamız yeterli olacaktır.

Kaynak: The Verge

Taylor Swift'in Kaliforniya Rose Bowl'da Mayıs ayında gerçekleştirdiği konserde yüz tanıma sistemi kullanılarak Swift'i takıntılı şekilde takip eden kişiler (stalker) arandı. Yüz tanıma sistemi, sanatçının konser öncesi çalışmalarını gösteren bir kioska yerleştirildi. Kioskun önünden geçen kişilerin yüzleri taranarak Nashville şehrinde bulunan bir komuta merkezine aktarıldı. Görseller buradaki bilinen takipçilerin veritabanı ile karşılaştırıldı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği