Bir sosyal ağ daha: Talkshow

Talkshow adlı yeni mesajlaşma uygulaması, canlı bir izleyici kitlesi önünde arkadaşlarınızla mesajlaşma yapmanızı sağlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yeni mesajlaşma uygulaması Talkshow son günlerde Twitter üzerinde çok popüler oldu. Uygulamanın özelliği, arkadaşlarınızla yaptığınız tüm mesajlaşmaları herkesin görebilmesi. Şimdilik sadece iOS versiyonu bulunan uygulama, kullanıcıların ‘Talkshow’ oluşturup sunmasını sağlıyor.

Kendi yönettiğiniz Talkshow’da spor, siyaset, televizyon ya da müzik üzerine konuşabiliyorsunuz. Talkshow oluşturan kullanıcılar takipçilerini bildirimler aracılığıyla haberdar ediyor. Konuşmaya katılan tüm kullanıcılar atılan mesajları okuyabiliyor ve konuşulanlara reaksiyon ya da GIF gönderebiliyor. Ancak Talkshow’da sadece o konuşmayı açan kişi ve onun sunucu olarak davet ettiği kişiler mesaj yazabiliyor. Bu yönüyle Talkshow’a ‘Periscope’un mesajla yayın yapılanı’ diyebiliriz.

talkshow

Uygulamanın kurucusu Michael Sippey, bu fikri Instagram’da Taylor Swift ve Ed Sheeran arasında geçen bir mesajlaşmayı gördükten sonra bulduğunu söylüyor. “İnsanlar yıllardır mesajlaşmaların ekran görüntülerini sosyal medyada paylaşıyor ancak Taylor Swift’le Ed Sheeran’ın paylaşımı beni Talkshow’u yapmaya itti” diyen Sippey, “Bu kısa mesajlaşmanın, insanların kendinden bir parça bulabileceği komik ve kişisel bir şey olduğunu gördüm. Yazanlar dünyaca ünlü şarkıcılar olsa da sonuçta herkes mesajlaşıyor. Herkes her şeyle ilgili yazıyor. Spor, televizyon, siyaset, güncel olaylar, yedikleri yemekler… Ben insanlara bu konuşmaları bir izleyici kitlesinin önünde yapma fırsatı vermek istedim.” şeklinde konuştu.

Nasıl çalışıyor?

Uygulamayı yükledikten sonra arkadaşlarınızı Twitter, Facebook ya da e-posta yoluyla bulabiliyorsunuz. Yeni bir Talkshow başlatmak için bir arkadaşınızı seçip (ya da tek başınıza) bir konu belirliyor ve o konu hakkında konuşmaya başlıyorsunuz. Konuşma başladığında takipçilerinize konuşmaya gelmeleri için bildirim gidiyor.

Ancak konuşmalara katılmanın tek yöntemi bu değil. Ana sayfadan mevcut konuşmaların listesinde gezinip onlardan birine de dahil olabiliyorsunuz. Eğer “konu hakkında benim de söyleyeceklerim var” diyorsanız Talkshow’un yöneticisine sunucu olmak için istekte bulunabiliyorsunuz. Herkese açık konuşmalar gerçek zamanlı olarak ya da konuşma bittikten sonra görüntülenebiliyor ve diğer sosyal medya hesaplarından paylaşılabiliyor.

Twitter’da popüler olduktan sonra bir sürü yazılım hatası ortaya çıkan uygulamayla ilgili pek çok kişi “İndirdim ama kullanamıyorum” şeklinde tweet’ler atmaya başladı.

Talkshow’un Twitter hesabından bu problemlerin en kısa sürede düzeltileceği açıklandı (şu an problemlerin çoğu giderilmiş gibi görünüyor).

Twitter üzerinden popülerleşen Talkshow, izleyici kitlesinin önünde arkadaşlarınızla mesajlaşmanızı sağlıyor. Sadece iOS versiyonu bulunan uygulamada Talkshow oluşturup konuşabiliyor ya da başkalarının yayınlarını izleyebiliyorsunuz.Yorumunuz: