Bu yıl 1 trilyon 200 milyar fotoğraf çekeceğiz

InfoTrends'in tahminlerine göre, insanlar 2017 yılında 2016'da çektiklerinden yüz milyar tane fazla fotoğraf çekecek. 

Haber Özeti

Tam Sürüm

Akıllı telefonlar sayesinde yeryüzündeki milyonlarca insan birer fotoğrafçıya dönüştü. InfoTrends‘in tahminlerine göre, insanlar 2017 yılında, 2016’da çektiklerinden yüz milyar tane fazla fotoğraf çekecek.

Camera and Imaging Products Association‘a göre, dijital kamera satışları 2010’da 121,5 milyona kadar düşerken 2016’nın ilk yarısında 13 milyona kadar düştü. Akıllı telefonların kamerası günlük kullanıcıların yüksek kaliteli fotoğraflar çekmesi için yeterli geliyor. Bu yüzden insanlar da sadece fotoğraf çekme özelliği olan bir cihaza ekstra para harcamak istemiyor. Statista‘nın grafiğine göre 2017 yılında fotoğraf çekmek için kullanılan cihazların yüzde 10,3’ünü dijital kameralar, yüzde 4,7’sini tabletler, yüzde 85’ini ise akıllı telefonlar oluşturuyor. Aynı grafikte, 2013 yılından 2017’ye kadar çekilen dijital fotoğraf sayısında kademeli bir artış olduğu rahatça gözlemleniyor.

Facebook ve Instagram gibi sosyal medya sitelerinin de akıllı telefonların bu kadar hızlı yaygınlaşmasında büyük payı var. Bir fotoğraf makinesiyle fotoğraf çekip onu sosyal medyaya yüklemek, akıllı telefonla fotoğrafı çekip hemen paylaşmaktan çok daha zor olduğu için fotoğraf makinelerinin birer nostalji eşyasına dönüşmesi kaçınılmaz olacak gibi görünüyor.

Kaynak: Business Insider

Akıllı telefonlar sayesinde yeryüzündeki milyonlarca insan birer fotoğrafçıya dönüştü. Camera and Imaging Products Association'a göre, dijital kamera satışları 2010'da 121,5 milyona kadar düşerken 2016'nın ilk yarısında 13 milyona kadar düştü. Akıllı telefonların kamerası günlük kullanıcıların yüksek kaliteli fotoğraflar çekmesi için yeterli geliyor. Bu yüzden insanlar da sadece fotoğraf çekme özelliği olan bir cihaza ekstra para harcamak istemiyor. Statista'nın grafiğine göre 2017 yılında fotoğraf çekmek için kullanılan cihazların yüzde 10,3'ünü dijital kameralar, yüzde 4,7'sini tabletler, yüzde 85'ini ise akıllı telefonlar oluşturuyor. Aynı grafikte, 2013 yılından 2017'ye kadar çekilen dijital fotoğraf sayısında kademeli bir artış olduğu rahatça gözlemleniyor. Akıllı telefonların bu kadar yaygınlaşmasında Facebook ve Instagram gibi sosyal medya sitelerinin etkisi de yadsınamaz.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği