Fotoğraftaki insanları silen yapay zekalı uygulama

İçinde kendinizin olmadığı bir selfie çekmenizi sağlayacak Bye Bye Camera adlı bir iOS uygulaması geliştirildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnsanları fotoğraf ve resimlerden silebilen bir iOS uygulaması geliştirildi. Apple Store’daki fiyatı 2,99 Dolar (19,99 TL) olan uygulamanın adı Bye Bye Camera. Ancak uygulamanın insan silme işlemini hatasız şekilde gerçekleştirdiğini söylemek mümkün değil zira fotoğraf/resimde pikseller ve gölge bırakıyor. Eğer profesyonel bir işiniz varsa yine de Photoshop kullanmanızda fayda var. Bye Bye Camera ise biraz daha eğlence için üretilmiş gibi duruyor.

Yazılımı son derece basit olan uygulama, fotoğraf veya resimdeki insanları tespit etmek için nesne tespiti yapabilen, açık kaynaklı YOLO (You Only Look Once’ın kısaltması) algoritmasını ve tespit ettiği insanların boşluğunu doldurması için yapay zeka sistemi kullanıyor.

Bye Bye Camera şu an için kusursuz olmasa da gelecekte bu tür yazılımların ne gibi potansiyeller taşıdığını düşündürmek adına önemli. Mesela 2017 yılında FaceApp adlı uygulama fotoğraflardaki insanların yüzlerini, cinsiyetlerini ve yaşlarını değiştirmesi için makine öğreniminden faydalanmaya başlamıştı. Bundan iki yıl sonra Snapchat’in cinsiyet değiştirme filtresi, reşit olmayan kızlarla görüşen polis memurlarını yakalamak için kullanıldı. Yapay zeka dünyası hızla gelişen bir dünya. Bugün prototip olan şey, birkaç yıl içinde günlük hayatın sıradan bir parçası olabiliyor.

Kaynak: The Verge

Apple Store'da 2,99 Dolar'a (19,99 TL) satılan Bye Bye Camera adlı uygulama, fotoğraf ve resimlerdeki insanları silebiliyor. Yapay zekadan faydalanan bu uygulamanın ortaya koyduğu sonuçlar şimdilik kusursuz olmasa da gelecekte bu tür uygulamaların çok daha başarılı olabileceğini öngörmemizi sağlıyor. Zira yapay zeka dünyası hızla gelişen bir dünya. Bugün prototip olan şey birkaç yıl içinde günlük hayatın sıradan bir parçası olabiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği