Yeni Zelanda’da cami saldırısını paylaşan adama 21 ay hapis cezası

Christchurch'de yaşayan bir işadamı olan Philip Arps, camiye yapılan saldırının videosunu 30 kişiye göndermişti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yeni Zelanda’nın Christchurch bölgesinde 15 Mart 2019’da gerçekleşen cami saldırısının videosunu paylaşan bir adam Salı günü verilen mahkeme kararıyla 21 ay hapis cezasına çarptırıldı. Christchurch’lü bir işadamı olan Philip Arps, 51 kişinin ölümüne sebep olan saldırıyı canlı yayında paylaşmıştı.

Videoyla ilgili yapılan sorgulamada kurbanlara dair herhangi bir empati göstermediği belirtilen Arps, videoyu yasal olmayan şekilde paylaşan altı kişiden biri. Arps’ın ayrıca bir arkadaşına ölü sayısını gösteren bir görsel hazırlamasını istediği de biliniyor ancak bu görseli paylaştığına dair bir kanıt yok.

Facebook 1,2 milyon kullanıcıyı engelledi

Katliam sonrası Facebook da saldırı anını gösteren videoyla ilgili sorunlar yaşamış, platformun yapay zeka algoritmasının videonun şiddet içeriğini tespit edip otomatik silmemesiyle ilgili eleştirilmişti. Katliamdan bir süre sonra Facebook yetkililer canlı yayındayken kimsenin videoyu şikayet etmediğini, ilk şikayetin canlı yayın bittikten 17 dakika sonra geldiğini not etmişti. Yine de bahsi geçen video kullanıcılar tarafından bir milyondan fazla defa daha siteye yüklenmiş, Facebook bu yüklemerin 1,5 milyon tanesini tasfiye etmiş, 1,2 milyon kullanıcıyı da platformdan engellemişti.

Facebook geçtiğimiz ay, kurallara aykırı şekilde canlı yayın yapan kullanıcıları, bir süreliğine canlı yayın yapmaktan engelleyecek bir kural koydu.

Kaynak: CNet

 

Yeni Zelanda’nın Christchurch bölgesinde 15 Mart 2019’da gerçekleşen cami saldırısının videosunu paylaşan bir adam Salı günü verilen mahkeme kararıyla 21 ay hapis cezasına çarptırıldı. Christchurch’lü bir işadamı olan Philip Arps, 51 kişinin ölümüne sebep olan saldırıyı canlı yayında paylaşmıştı. Facebook'ta canlı yayınlanan katliamdan bir süre sonra Facebook yetkililer canlı yayındayken kimsenin videoyu şikayet etmediğini, ilk şikayetin canlı yayın bittikten 17 dakika sonra geldiğini not etmişti. Yine de bahsi geçen video kullanıcılar tarafından bir milyondan fazla defa daha siteye yüklenmiş, Facebook bu yüklemerin 1,5 milyon tanesini tasfiye etmiş, 1,2 milyon kullanıcıyı da platformdan engellemişti.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği