Youtube binlerce hesabı kapatacak

Youtube, beyaz ırkın üstünlüğünü savunanları, komplo teorisyenlerini ve diğer zararlı hesapları yasakladıktan sonra binlerce hesabı sileceğini açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Youtube, kararın nefret dolu içerikle ilgili kurallarının derinlemesine incelenmesinden sonra alındığını söyledi. Nefret içeriğini çoğunlukla yasaklamış olsa da Youtube, Nazi ideolojisini destekleyen veya 11 Eylül 2001 tarihli ikiz kuleler saldırısının gerçekleşmediğini iddia eden belli videoları sitede tutmaya devam etmişti.

Şimdi bu videoların yanında, beyaz ırkın üstünlüğünü savunan ırkçı içerikler de resmen kapatılacak. Youtube bir blog gönderisinde konuyla ilgili şu mesajı paylaştı: “Bugün, yaş, cinsiyet, ırk, sınıf, din, cinsel yönelim veya benzeri niteliklere dayalı ayrımcılık, veya dışlamayı haklı çıkarmak için belirli bir grubun diğerlerinden üstün olduğunu iddia eden videoları yasaklayarak nefret söylemine karşı politikamızda yeni bir adım atıyoruz.” Bu kararla birlikte binlerce hesabın kapatılacağı öngörülüyor ancak bu biraz zaman alabilir.

Youtube hangi hesapların kapatılacağına dair bilgi vermezken, bazı hesapların araştırmacılar için kullanışlı olduğunu, o yüzden bu hesapları ulaşılabilir kılmak için çalıştıklarını söyledi.

Youtube ayrıca, sahte mucizeler, dünyanın düz olduğunu savunanlar gibi yanlış yönlendirme yapan ve zararlı videoları durdurmak adına algoritmasında da değişikliğe gidecek. Bu tip videolar artık Youtube’ın ‘’sırada’’ (up next) adındaki bölümünde tavsiye edilmeyecek. Yeni sistemi ABD’de deneyen ve başarılı olan platform, değişiklikleri yıl sonuna kadar diğer ülkelerde de uygulamaya koymayı planlıyor.

Uzun zamandır eleştirilerin odağındaydı

Youtube, radikal sağ propagandası yapan zararlı içeriklere karşı kayıtsız kaldığına dair yoğun şekilde eleştiriliyordu. Bu tepkiler özellikle Yeni Zelanda/Christchurch saldırısından sonra, katliam görüntülerini içeren videoyu kaldırmadığı için çoğalmıştı. Platform şiddeti savunan kanallara ev sahipliği yaptığı için bu videolara sadece kayıtsız kalmasıyla değil, onları cesaretlendirmesi ile de eleştiriliyor. Bu arada radikal sağ kanallarının platformun önemli bir bölümünü oluşturduğu da biliniyor. Bu yılın başında Bloomberg, radikal-sağ videolarının Youtube’un en popüler kategorilerinden biri olduğunu bildirmişti.

Kaynak: The Independent

Youtube, nefret söylemi içeren, yaş, cinsiyet, ırk, sınıf, din, cinsel yönelim veya benzeri niteliklere dayalı ayrımcılık yapan videoları platformdan sileceğini ve bu videolara ait kanalları kapatacağını açıkladı. Youtube ayrıca, sahte mucizeler, dünyanın düz olduğunu savunanlar gibi yanlış yönlendirme yapan ve zararlı videoları durdurmak adına algoritmasında da değişikliğe gidecek. Bu tip videolar artık Youtube’ın ‘’sırada’’ (up next) adındaki bölümünde tavsiye edilmeyecek. Yeni sistemi ABD’de deneyen ve başarılı olan platform, değişiklikleri yıl sonuna kadar diğer ülkelerde de uygulamaya koymayı planlıyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği