YouTube saldırganı Nasim Aghdam hakkında bilinen her şey

Youtube saldırganı Nasim Aghdam, Salı günü YouTube genel merkezine girerek kendini öldürmeden önce üç kişiyi yaraladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Vegan vücut geliştirici, şarkıcı, atlet, sanatçı ve yönetmen… Bütün bunlar Nasim Aghdam’ın kendini tanımlamak için kullandığı sözcüklerden sadece birkaç tanesiydi.

Ancak Salı günü, 39 yaşındaki Aghdam’ı tanımlayan tek ifade “YouTube saldırganı” oldu. Aghdam kendini öldürmeden önce YouTube’un San Bruno’daki genel merkezine ateş açarak üç kişinin yaralanmasına neden oldu.

Aghdam’ın birkaç tane YouTube kanalı vardı. Karın egzersizlerinden hayvan hakları ve veganlığa kadar çeşitlilik gösteren içerikler üretiyordu. Ancak özellikle son zamanlarda ürettiği içerikler, YouTube ve politikalarına karşı çıkmaya odaklanıyordu. Aghdam, video görüntülemelerinin son 9 ayda yarıdan fazla düşüş yaşadığını gösteren ekran görüntüleri paylaşıyordu.

Aghdam kendi web sitesinde “Gerçek dünyada konuşma özgürlüğü yok. Sistemin desteklediği gerçekleri açığa çıkardığınız için bastırılıyorsunuz.” ifadesine yer vermişti.

Hem İngilizce hem de Farsça videolar yayınlayan Nasim Aghdam, Farsça videolar paylaştığı kanalının ‘eski kafalı YouTube çalışanları’ tarafından filtrelendiğini öne sürüyordu. Mesela karın egzersizleri yaptığı bir videosuna, kendisini video çekmekten caydırmak ve görüntülenme sayısını düşürmek amacıyla ‘yaş sınırı’ getirildiğini söylüyordu.

Kendini ‘vegan vücut geliştirici’ olarak tanımlayan Aghdam, sık sık hayvan haklarıyla ilgili içerikler yayınlıyordu. Hatta ölen tavşanı için bir cenaze töreni bile düzenlemişti. Bilinmeyen sebeplerden dolayı ölen tavşanına epeyce bağlı gibi görünüyordu. 2009 yılında Los Angeles Times‘a yaptığı bir açıklamada “Benim için hayvan hakları insan haklarıyla eşit derecede önemli. Konuşamıyor olmaları onlardan faydalanmamız gerektiği anlamına gelmiyor.” demişti.

Aghdam 2011 yılında hayvan hakları için Peace Thunder adlı kar amacı gütmeyen şirketi kurmuştu. Ancak şirket şu anda ‘kapanmış’ olarak kayıtlı. Genç kadın zulüm gören hayvan videoları da paylaşıyordu. Mesela canlı canlı kaynar suya atılan bir köpek videosu paylaşmıştı. Kendi web sitesinde “bütün ülkelerde bulunan ve “aile değerlerine zarar veren” diktatörlüklerle ilgili kızgınlığını dile getirirken sitedeki başka bir paylaşımında ise “anal seksin riskleri” hakkında bir video yayınlamıştı.

Aghdam, Salı günü öğleden sonra San Bruno’daki YouTube genel merkezine zorla girerek bir erkek ve iki kadını tabancayla vurdu. Olayın şahitleri, Aghdam’ın rastgele ateş etmiş gibi göründüğünü söylüyor. Vurulan kişilerden birinin Aghdam’ın erkek arkadaşı olduğu da iddia edildi.

Olay yaşanmadan önceki gece Agdam, Mountain View (Kaliforniya’daki bir şehir) yakınlarında arabasının içinde uyurken bulundu. Mountain View polisi Aghdam ile iletişime geçtiğini zira arabasının plakasının Güney Kaliforniya’daki kayıp birinin plakasıyla eşleştiğini söyledi.

Nasim Aghdam’ın babası İsmail Aghdam, saldırı olayı yaşanmadan önce kızının iki gündür kayıp olduğunu söyledi. Mercury News‘un haberine göre, İsmail Aghdam polisle iletişime geçerek kızının YouTube’dan nefret ettiği için YouTube merkezine gidiyor olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Polis sözcüsü Katie Nelson “Kadın kimliğini onayladı ve sorularımıza cevap verdi. Görüşme bittiğinde ailesine kızlarının yerinin tespit edildiği haber verildi.” dedi.

Kaynak: Daily Mail UK

Birçok YouTube kanalı olan, İngilizce ve Farsça videolar yayınlayan 39 yaşındaki Nasim Aghdam adlı YouTuber, dün öğleden sonra San Bruno'daki YouTube genel merkezine girerek üç kişiyi yaraladı ve kendini öldürdü. Aghdam, özellikle son zamanlarda ürettiği içeriklerde YouTube'un politikalarına karşı öfkesini dile getiriyordu ve Farsça içeriklerinin 'eski kafalı YouTube çalışanları tarafından' filtrelendiğini iddia ediyordu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği