Yeni iPhone’lar iki Bluetooth kulaklığa birden bağlanabilir

Söylentiye göre hangi iPhone modelinin bu özelliğe sahip olacağı belli değil ancak durum ciddi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kablosuz ses ulaşımı yavaş yavaş cep telefonları ve tabletler için standart haline geliyor. Bu durum epey eleştiriye maruz kaldı ancak iyi tarafları olduğunu da kabul etmek gerek. Mesela iki ayrı Bluetooth cihazına aynı anda ses sinyalleri gönderme yeteneği. Bazı Samsung telefonları bunu hali hazırda yapabiliyor ve Japon bloğu Mac Otakara’da yazıldığına göre çok yakında bu özelliği iPhone’larda da görebiliriz.

Birden fazla Bluetooth cihazına bağlanabilmek, birçok farklı senaryoda yardımcı olabilir. Örneğin, kulaklıkla müzik dinlerken GPS talimatları için telefonunuzu aracınızın ses sistemine bağlamak isteyebilirsiniz. Ya da bir arkadaşınızla birlikte uzun bir yolculukta film izlemek isteyebilirsiniz. Birden fazla kulaklıkla bağlanabilmek, iki kişinin de tam ses deneyiminin yaşamasını sağlayabilir. (Bunu aslında hali hazırda çift giriş cihazıyla herhangi  3,5 mm jak girişine sahip bir alette yapmak mümkün.)

Hangi iPhone’a geleceği belirsiz

Samsung’un çift kablosuz ses özelliği, az sayıda modelinde bulunuyor ve çalışması için Bluetooth 5.0 teknolojisi gerekiyor. Apple da çift sesi aynı şekilde uygularsa basit bir yazılım güncellemesi ile Bluetooth 5.0’ı eski iPhone’lara da getirebilir. Mac Otakara hangi iPhone modelinin bu özelliğe sahip olacağını söylemediği için henüz çok da net bir durumun olmadığının altını çizmek gerekiyor. Bekleyip göreceğiz.

Kaynak: The Verge

Bazı Samsung telefonlarında bulunan çift Bluetooth kulaklık özelliği Japon bloğu Mac Otakara’da yazdığına göre çok yakında iPhone’lara da geliyor. Samsung’un çift kablosuz ses özelliği, az sayıda modelinde bulunuyor ve çalışması için Bluetooth 5.0 teknolojisi gerekiyor. Apple da çift sesi aynı şekilde uygularsa bir yazılım güncellemesi ile Bluetooth 5.0’ı eski iPhone’lara da getirebilir. Mac Otakara hangi iPhone modelinin bu özelliğe sahip olacağını söylemediği için henüz çok da net bir durumun olmadığının altını çizmek gerekiyor. Yorumunuz: