Bluetooth 5’e onay çıktı

Bluetooth’un son sürümü Bluetooth 5’in hızı iki kat, menzili dört kat, mesaj yayınlama kapasitesi ise sekiz kat artırıldı.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bluetooth Özel Çıkar Grubu (SIG) Bluetooth 5’in kullanımı için onay verdi. Yeni Bluetooth, önceki modellerine göre ciddi iyileştirmeleri de beraberinde getirecek.

Günümüzde çoğu akıllı cihazda bulunabilen kablosuz iletişim teknolojisinin yeni versiyonunun eskisine göre iki kat daha hızlı olacağı ve dört kat daha geniş bir menzile sahip olacağı belirtildi. Ayrıca mesaj yayınlama kapasitesinin de şimdikinin sekiz katına çıkarılacağı ifade ediliyor.

Tüm bu iyileştirmeler, Bluetooth’u birbirine bağlı ev cihazları için standart bir iletişim yöntemi olarak sunmak için geliştiriliyor. Güncellemede ayrıca Bluetooth’un diğer kablosuz iletişim teknolojileri ile etkileşime girmesini engelleyen bazı düzenlemeler de bulunuyor.

Kulaklıklar ön planda değil

İlginç bir şekilde, ses iletimi şu anda üzerine odaklanılan konular arasında kendisine yer bulamamış gibi görünüyor. Akıllı telefon üreticilerinin birer birer kulaklık girişinden vazgeçtiğini göz önünde bulundurduğumuzda, Bluetooth teknolojisinin yakın gelecekte en çok kullanılacağı alanın kablosuz kulaklıklar olacağını kestirmek çok da zor değil.

Resmi açıklamaya bakıldığında bu güncellemenin tamamen şeylerin interneti cihazlarına yönelik olduğu görülüyor. Açıklamada şu ifadelere yer veriliyor: “Bluetooth teknolojik gelişmeleri kucaklamaya ve şeylerin internetinin sınırsız potansiyelinin limitlerini zorlamaya devam etmektedir.”

Bu hafta yapılan açıklama, Bluetooth 5 kullanan ilk cihazları, önümüzdeki iki ila altı ay içerisinde göreceğimiz anlamına geliyor.

Kaynak: TechCrunch

Bluetooth’un yeni sürümü Bluetooth 5’in kullanımına onay verildiği açıklandı. Yeni teknoloji öncekine göre iki kat daha hızlı, 4 kat daha geniş menzilli olacak ve 8 kat daha büyük mesajları taşıyabilecek. Bu güncelleştirmelerde şeylerin interneti cihazlarının hedef alındığı ifade edildi. Resmi açıklamada ses iletimine değinilmemesi ise, özellikle akıllı telefonların kulaklık girişinden vazgeçmesinin ardından, şaşırtıcı bir gelişme olarak görüldü.Bir yanıt

Yorumunuz: