‘Yeni Instagram’ Vero’nun yükselişi sürüyor

Kendini "kendiniz olmanıza izin veren sosyal medya ağı" olarak tanımlayan Vero adlı uygulamaya gösterilen ilgi artıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Vero, şu günlerde App Store’un ilk sıralarında yer alan Instagram rakibi bir uygulama. Reklamsız uygulama, fotoğraf ve linkler paylaşmanıza, arkadaşlarınıza kitap/müzik/film/dizi önermenize imkan sağlıyor.

Uygulamanın geçtiğimiz hafta Birleşik Krallık’taki App Store’da 99. sıradan 1. sıraya yükselmesi, sosyal medya kullanıcılarının köklü sosyal medya platformlarına alternatif arıyor olabileceğine işaret ediyor.

Vero kendini “kendiniz olmanıza izin veren sosyal medya ağı” olarak tanımlıyor. Uygulama 2015 yılında Lübnan Eski Başbakanı Refik el-Hariri’nin oğlu Ayman Hariri tarafından kuruldu. CNBC ile röportaj yapan Hariri, Vero’yu kurmaya karar verdiğini zira Twitter ve Facebook gibi sitelerdeki reklamlardan bunaldığını söyledi.

Uygulamanın giderek artan popülaritesi bazı kullanıcıların uygulamanın nasıl çalıştığı hakkında kafa karışıklığı yaşamasına neden oldu. Mesela kullanıcılardan biri “Vero kripto para gibi. Aldım ama nasıl kullanacağım hakkında en ufak bir fikrim yok.” şeklinde bir tweet attı.

Abonelik ücreti alınabilir

Bazı kullanıcılar 2013 yılından beri kademeli olarak Instagram’a dahil edilen reklamlardan şikayetçi. Ayrıca uygulamanın algoritmasında yapılan değişiklikler de bazı kullanıcıları uygulamadan soğuttu. Değişen algoritması yüzünden Instagram artık gönderileri kronolojik sırayla göstermek yerine daha fazla yorum, beğeni ve paylaşımı olan gönderileri öne çıkarıyor. Vero ise gönderileri tersten kronolojik sıraya diziyor.

Uygulama şu anda ücretsiz ancak hayatına reklamsız şekilde devam edebilmesi için kullanıcılarından abonelik ücreti talep etmesi muhtemel görünüyor. Şirket, uygulamayı kullanırken birtakım sorunlarla karşılaşan kullanıcılarından Twitter üzerinden özür diledi. Vero için şu anda en önemli şey popülaritesini korumaya çalışmak.

Kaynak: BBC

2015 yılında Ayman Hariri tarafından kurulan Vero adlı sosyal medya ağı geçtiğimiz hafta Birleşik Krallık'taki App Store'da 99. sıradan 1. sıraya yükseldi. Uygulamaya gösterilen yoğun ilgi, kullanıcıların artık alternatif sosyal medya ağları arıyor olabileceği ihtimalini akıllara getiriyor. Reklamsız olan Vero, fotoğraf ve linkler paylaşmanıza, arkadaşlarınıza kitap/müzik/film/dizi önermenize imkan sağlıyor. Hariri Vero'yu kurduğunu zira Twitter ve Facebook gibi sitelerdeki reklamlardan bunaldığını söyledi. Birçok Instagram kullanıcısı 2013 yılından beri uygulamaya kademeli olarak getirilen reklamlardan şikayetçi. Ayrıca Instagram'ın değiştirilen algoritması da birçok kullanıcının pek hoşuna gitmedi. Şu anda ücretsiz olan Vero, hayatına reklamsız şekilde devam edebilmek için bir süre sonra kullanıcılarından abonelik ücreti talep edebilir.

4 Yorum

  • uygulama ile ilgili daha ayrıntılı (nasıl kullanılır, arkadaşa önermek dışında başkaları da takip ediliyor mu, neden bu kadar tuttu) gibi daha çok bilgi verilmesini beklerdim. bu şekilde bbc haberinin kısa bir versiyonu gibi. yazar ismi ekleyince okuyucuda çeviri haber değil özel haber gibi anlaşılıyor (bir nevi click bait) ancak ekstra bir bilgi yok yazıda birebir çeviri.

    Umarım bu ve diğer yazılarınızda da dikkat ettiğiniz bir husus olur.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği