Binky: anti-sosyal medya

Sosyal medya eleştirisi olarak ortaya çıkan Binky adlı uygulama, kimseyle etkileşim kuramadığınız sonsuz bir akış sunarak sizi oyalamayı amaçlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Son dönemde ortaya çıkan sahte haberler, siber saldırılar, siyasi tartışmalar vs. sosyal medyayı bir ‘kaçış alanı’ olmaktan çıkardı. Artık Facebook’a ya da Twitter’a girdiğimizde eğlenmekten çok geriliyoruz. Bu duruma bir çözüm olarak, anti-sosyal medya uygulaması Binky ortaya çıktı.

Binky, etkileşime girebileceğiniz bir sosyal medya akışı sunuyor. Gönderilere ‘Bink’ deniyor. Bink’lere yorum yazabilir, beğenebilir hatta re-Bink edebilirsiniz. İsterseniz sağa ya da sola da kaydırabilirsiniz.

Binky’yi benzerlerinden ayıran nokta ise yaptığınız hiçbir şeyin gerçek dünyaya etki etmemesi. Uygulamada beğendiğiniz, re-Bink ettiğiniz ya da kaydırdığınız gönderilerden hiç kimse haberdar olmuyor. Uygulamanın tek amacı sizi oyalamak; sosyal hiçbir yönü bulunmuyor. Uzayda boşluğa bağırmak gibi bir şey.

Şaka olarak başladı

Uygulamanın yaratıcısı Dan Kurtz her şeyin bir şaka olarak başladığını söylüyor. “Yapacak hiçbir şey bulamadığımız için uygulamalar arasında dolaştığımız anlara bir eleştiri olarak böyle bir şey geliştirdim.” diyen Kurtz “Telefonunuzla bir şeyler yapmak istediğinizde Binky’yi açıp ekranı kaydırabilirsiniz.” diyor.

Öncelikle şaka olarak başlayan girişim, Kurtz uygulamayı çevresine göstermeye başlayınca daha ciddi bir hal almış. İnsanlar uygulamanın aslında göründüğü kadar amaçsız olmadığını dile getirmiş. Kurtz’un arkadaşları uygulamayı, sosyal medya bağımlıları için bir nikotin bandına benzetiyor. Uygulama App Store’a yüklendikten sonra, Farmville’i eleştiren Cow Clicker (inek tıklayıcı) adlı uygulamayı geliştiren kişi, Binky hakkında bir yazı yazınca Binky’nin popülerliği birden artmış.

Beklentilerimizi karşılayabilir

Peki Binky bir şaka mı? Bir performans sanatı mı? Sosyal medyadan kurtulmak için bir geçiş uygulaması mı? Aslında hepsinden biraz. Binky, telefonumuzu her 20 saniyede bir elimize alıp, herhangi bir amaç olmadan kontrol etme refleksimize bir tepki olması bakımından ciddi bir eleştiri. Facebook, Twitter ya da Instagram gibi uygulamalarda sesimizi duyurma çabamız aslında Binky ile anlamsızlaşıyor. Belki de sosyal medyadan beklediğimiz sürekli yeniliği, hiçbir karşılık olmadan bize veren bu uygulama hepimizin ihtiyaç duyduğu şey olabilir.

Kurtz “Şakayı devam ettirmek hoşuma gidiyor. Belki Binky’nin etrafında bir marka ya da bir topluluk kurabiliriz. Ne kadar çok ciddiye alırsak şaka da o kadar komik hale geliyor. Bu yüzden, yatırım yapmak isteyen olursa yatırımcılarla görüşmeye de hazırım.” diyor.

iOS üzerinden ücretsiz olarak indirilebilen uygulamanın Android versiyonu da geliştiriliyor.

Kaynak: TechCrunch

Son dönemde ortaya çıkan sahte haberler, patlamalar, siyasi tartışmalar vs. sosyal medyayı bir 'kaçış alanı' olmaktan çıkardı. Artık Facebook'a ya da Twitter'a girdiğimizde eğlenmekten çok geriliyoruz. Bu duruma bir çözüm olarak, anti-sosyal medya uygulaması Binky ortaya çıktı. Binky, etkileşime girebileceğiniz bir sosyal medya akışı sunuyor. Gönderilere 'Bink' deniyor. Bink'lere yorum yazabilir, beğenebilir hatta re-Bink edebilirsiniz. İsterseniz sağa ya da sola da kaydırabilirsiniz. Binky'yi benzerlerinden ayıran nokta ise yaptığınız hiçbir şeyin gerçek dünyaya etki etmemesi. Uygulamada beğendiğiniz, re-Bink ettiğiniz ya da kaydırdığınız gönderilerden hiç kimse haberdar olmuyor. Uygulamanın tek amacı sizi oyalamak; sosyal hiçbir yönü bulunmuyor. Uzayda boşluğa bağırmak gibi bir şey.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği