Yazıcı kartuşları bir dolandırıcılık metodu mu?

Eskiden çalıştığı yerde 0,23 Dolar maliyetli yazıcı kartuşlarını 60 Dolar'a sattıklarını söyleyen bir YouTuber, yazıcı üreten şirketlerin müşterilerini nasıl kandırdığına dair bir fikirlerini paylaştığı bir video paylaştı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yazıcıların teknoloji dünyasının en sinir bozucu parçası olduğunu herkes bilir. Telefonlar, arabalar, bilgisayarlar… Her şey daha kullanıcı dostu hale gelirken yazıcılar ne yazık ki geçmişte sıkışıp kalmış gibidir.

Bu konudan muzdarip olan Gregory Austin McConnell adlı YouTuber, Perşembe günü ‘Mürekkep kartuşları dolandırıcılık aracıdır’ başlıklı bir video yayınladı. Bu haberin yayımlandığı an itibariyle video 587 bin küsur görüntülenmeye sahip. 12 dakikalık video, McConnell’ın teknik destek çağrı merkezinde çalıştığı zamanlardan bahsetmesiyle başlıyor. McConnell, çalıştığı sırada farklı ürünlerin imalat ücretlerine erişimi olduğunu iddia ediyor: “Mürekkep kartuşu değişimlerine bakarken ağzım açık kaldı. 0,23 Dolar’a üretilen standart kapasiteli renkli kartuşu 59,95 Dolar’a satıyorduk!

McConnell videonun devamında Inkjet yazıcılara ve yazıcı üreten şirketlerin müşterilerini hangi yollarla dolandırmaya çalıştığına odaklanıyor. McConnell “Bize sunulan bahane basit; mürekkep kartuşları pahalı çünkü mürekekkep teknolojisi pahalı.” diyor. HP’nin yıllık 1 milyar Dolar’ı mürekkep araştırma ve geliştirmeye harcamasına rağmen, bu konuda çok az yol kat edildiğini söylüyor.

McConnell, videonun büyük bir bölümünde, yazıcı üreten şirketlerin müşterilerinden hangi yöntemlerle para koparmaya çalıştığı hakkında konuşuyor. Bu yöntemlerin hepsi de, kullanıcıların kartuşları daha düzenli şekilde değiştirmelerini sağlamak etrafında şekilleniyor.

McConnell’ın bahsettiği yöntemler şunlar:

  • Kartuştaki tek bir renk biter bitmez, mürekkep kartuşu çipinin yazıcıya kartuşu durdurma emri vermesi (diğer renkler dolu olsa bile)
  • Mürekkep kartuşu çipinin yazıcınıza ‘yanlış düşük mürekkep bildirimi’ göndermesi
  • Müşterilerin kendi kartuşlarını doldurmalarına ya da onarmalarına engel olunması
  • Sadece siyah beyaz kullanılırken bile yazıcıların açık mavi rengi kullanması

McConnell’ın videosunda bahsetmediği ancak daha önceden ortaya konan bir gerçek daha var. The Guardian‘ın konu hakkındaki kapsamlı haberine göre, yazıcı kartuşlarındaki mürekkep hacmi zamanla azalıyor.

Mashable, McConnell’ın videosunda bahsettikleriyle ilgili bilgi açmak için HP ile iletişim kurdu.

Kaynak: Mashable

Gregory Austin McConnell adlı YouTuber, yazıcı kartuşlarının bir dolandırıcılık aracı olduğunu öne sürdüğü bir video yayımladı. Teknik destek çağrı merkezinde çalışırken, 0,23 Dolar'a üretilen kartuşların 60 Dolar'a satıldığını öğrenen McConnell, şirketlerin çeşitli yöntemlerle müşterilerini kandırdığını söylüyor. Bahsettiği yöntemler şu şekilde:

  • Kartuştaki tek bir renk biter bitmez, mürekkep kartuşu çipinin yazıcıya kartuşu durdurma emri vermesi (diğer renkler dolu olsa bile)
  • Mürekkep kartuşu çipinin yazıcınıza 'yanlış düşük mürekkep bildirimi' göndermesi
  • Müşterilerin kendi kartuşlarını doldurmalarına ya da onarmalarına engel olunması
  • Sadece siyah beyaz kullanılırken bile yazıcıların açık mavi rengi kullanmas

Daha önce de The Guardian, yaptığı kapsamlı araştırmayla yazıcı kartuşlarındaki mürekkep hacminin zamanla azaldığını ortaya koymuştu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği