HP’nin yazıcıları fazla akıllı

13 Eylül 2016 tarihinde dünyanın çeşitli yerlerindeki HP yazıcılar bozulmaya başlayınca, akıllara HP’nin böyle bir şeyi önceden ayarlayıp ayarlamadığı geldi

Haber Özeti

Tam Sürüm

13 Eylül 2016 tarihinde, dünyanın çeşitli yerlerindeki HP marka yazıcılar sanki özellikle ayarlanmış gibi aynı anda bozulmaya başladı.

Yazıcılar, “Bir ya da birden fazla kartuş zarar görmüş durumda. Yeni kartuş yerleştiriniz.” uyarısı vermeye başladı. HP’nin yardım forumlarına şikayetler yağdı. Hollanda merkezli 123inkt adlı online satış sitesi de birçok şikayet aldıktan sonra olayı araştırmaya karar verdi.

Örnek yazıcılarla yaptıkları araştırmanın ardından, HP marka olmayan kartuşların, bazı HP yazıcılarında geniş kapsamlı bir soruna yol açtığını fark ettiler. Müşterilerine mail atıp yazıcılarında bir sorun olup olmadığını sorduklarında, 1000’den fazla müşteriden cevap aldılar.

Farklı yazıcı modelleriyle yapılan araştırmanın sonucunda, asıl sorunun yazıcıların aygıt yazılımıyla (firmware) alakalı olduğu anlaşıldı. Bunun üzerine 123inkt.nl, HP ile iletişime geçti. HP, sorunun farkında olmadığını söyledi. HP’ye ulaşarak şikayette bulunan kişilere, sorunun HP kartuşu kullanmadıkları için yaşandığı söylendi. Bir gün sonra ise HP, bu açıklamayı geri çekerek sorunun aygıt yazılımındaki bir güncellemeden kaynaklandığını açıkladı.

Açıklama tutarlı görünmüyor

Sorun şu ki şirket, 13 Eylül tarihine yakın bir zamanda yazılım güncellemesi yapmamıştı. Sorunlu yazıcıların son güncellenme tarihi 2016 yılının Mart ayı. Bu güncelleme ise 2015 yılında geliştirilmişti. Ayrıca son güncellemeden önce satılan yazıcılarda da aynı sorun görüldü. Daha da kötüsü internet erişimi olmayan yazıcılar HP’nin kendi kartuşu dışındaki kartuşları kabul etmemeye başladı.

Bütün bunlar göz önüne alındığında sorunun kaynağının yazılım güncellemesi olması pek muhtemel görünmüyor Yapılabilecek en mantıklı açıklama, HP’nin yazıcılara kendi kartuşu dışındaki kartuşları kabul etmemesi için belirli bir tarih koyması.

123inkt, özel kartuşları tedarik eden satıcılarla görüştüğünde aynı sorunu onların da yaşadığını öğrendi. Bu satıcılardan birisi birkaç HP yazıcısında çalışabilen bir çip üretti. Bu çipler henüz üretim aşamasında.

123inkt kendi internet sitesinde yaptığı açıklamada, “Bu sorun türünün ilk örneği değil. Yazıcı üreticileri bazen yazıcının performansını artırmak ya da güvenlik sorunlarını azaltmak için bazı güncellemeler yapar. Fakat bu seferki sorunun sebebi yazıcının performansını artırmak değildi. Açıkça görülüyor ki HP, 13 Eylül 2016 tarihini seçerek problemlerin ortaya çıkacağı günü önceden belirlemiş.” diyor.

HP değişikliği kabul etti

HP tarafından Hollanda haber kuruluşu NOS’a yapılan yeni bir açıklamada ise şirketin yazıcıların yazılımını bilinçli olarak değiştirdiği kabul edildi. HP, açıklamasında farklı kartuşların yazıcılara zarar vermesinden endişe edildiği ve HP’nin fikri mülkiyet haklarının korunmasının amaçlandığı ifade edildi. Kullanıcılara HP çipi bulunan kartuşları kullanmaları tavsiye edildi.

Kaynak: Myce

13 Eylül 2016 tarihinde, dünyanın çeşitli yerlerindeki HP yazıcıları aynı hatayı vermeye başladı. Bunun üzerine olayı araştıran 123inkt.nl adlı online satış sitesi HP ile iletişim kurdu. HP sorundan haberdar olmadığını ve problemin HP’nin kendi kartuşlarının kullanılmaması olabileceğini söyledi. Ertesi gün bu açıklamayı geri çekerek sorunun sebebinin yazılım güncellemesi olduğunu söyledi. Fakat yaptıkları açıklamada tutarsızlıklar vardı. HP’nin son yazılım güncellemesi 2016’nın Mart ayında yapılmıştı. Üstelik bu güncelleme 2015 yılında geliştirilmişti. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda tek mantıklı açıklama HP’nin sorunların ortaya çıkacağı 13 Eylül 2016 gününü önceden belirlemiş olması gibi duruyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği