Yazı tipi Helvetica’ya yeni yorum

Orijinali 1957'de tasarlanan popüler yazı tipi Helvetica'yı yeniden yorumlayan tasarımcılar Helvetica Now adlı yeni yazı tipini kullanıma sundu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Helvetica 1957’de İsveçli tasarımcı Max Miedinger tarafından, standart bir yazı tipi olması amacıyla tasarlanmıştı. Bugüne dek popülerliğini koruyan bu çıkıntısız yazı tipi birçok firmanın reklamlarında karşımıza çıkmıştı. Hatta Apple, 2015’e kadar Helvetica’yı iOS’un yazı tipi olarak kullandı.

Dijitalleşme ile daha da popülerleşen bu yazı tipi şimdi güncellenerek yeni bir görünüme kavuştu. Helvetica Now adı verilen yeni yazı tipi, Monotype internet sitesinde şu şekilde tanımlanıyor: “Helvetica Now belki de dünyanın en çok bilinen yazı tipinin hikayesinde yepyeni bir sayfa açıyor. Üç farklı optik boyutta (Micro, Text ve Display) sunulan Helvetica Now’ın her bir karakteri yeniden çizildi ve düzenlendi. Bir dizi kullanışlı alternatif de eklendi. Helvetica’da sevdiğimiz ve bugünün tipografisinde ihtiyaç duyduğumuz her şey Helvetica Now’da var. Bu bir yeniden canlanma değil. Bu bir restorasyon değil. Bu bir bildirim!”

Modern kullanıma daha uygun karakterler

Yeni yazı tipinde en çok dikkat çeken özellik, orijinal Helvetica’ya göre farklı tasarlanmış R harfi ve yuvarlak noktalar. ‘a’, ‘i’, ‘t’ ve ‘y’ harflerindeki değişiklikler de günümüzde Helvetica kullanırken karşılaşılan tasarım sorunlarını en aza indirmek için yeniden düşünülmüş. Ekip, Helvetica’yı güncelleme çalışmalarının 2014’ün Aralık ayında başladığını söylüyor. 8 kişilik ekibin dört yıldan uzun süren çalışmasının ardından yeni yazı tipi ortaya çıkmış.

Helvetica Now’un Display Black türünü ücretsiz olarak indirip kullanmak mümkün. Bunun için Monotype sitesine girip form doldurmak yeterli. İndirdiğiniz fontu daha sonra istediğiniz şekilde kullanabiliyorsunuz. Helvetica Now’ın diğer türlerini ise tanesi 35 Dolar’dan satın almak mümkün. Ya da toplam 48 farklı türü 149 Dolar’a satın alabilirsiniz.

Kaynak: Monotype

Orijinali 1957'de tasarlanan popüler yazı tipi Helvetica'yı yeniden yorumlayan tasarımcılar Helvetica Now adlı yeni yazı tipini kullanıma sundu. Modern ihtiyaçlara göre yeniden şekillendirilen yazı tipinin Micro, Text ve Display adında üç farklı optik boyutu bulunuyor. Helvetica Now Display Black ücretsiz olarak indirilip kullanılabiliyor. Yazı tipinin 48 türünün tamamını satın almak için ise 149 Dolar ödemek gerekiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği