Yaşlı adam kısa süre içinde öleceğini robottan öğrendi

Kaliforniya'da bir doktor hastasına birkaç gün içinde öleceğini, bir robot üzerinde yer alan ekrana uzaktan bağlanarak söyledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ernest Quintana (78), bir robotun ekranında görünen bir doktorun kendisine birkaç gün içinde öleceğini söylediğinde Kaiser Permanente Tıp Merkezindeydi. Bir aile dostu durumu sosyal medya üzerinde “Bir hastaya verilen değer ve şefkat bu şekilde gösterilmez.” diyerek eleştirdi. Hastane, ailenin beklentilerini karşılayamadığı için özür diledi. Quintana olayın ertesi günü vefat etti.

Yaşlı adamın kızının bir arkadaşı, Julianne Spangler, robotun bir fotoğrafını Facebook’ta paylaşarak “Bu robot bay Quintana’ya akciğerlerinin bittiğini, geri kalan tek seçeneğin rahat bir ölüm için oksijen maskesinin çıkarılması ve morfin verilmesi olduğunu söyledi.” dedi. Daha sonra BBC’ye konuşan kadın durumu “aşırı derecede sinir bozucu” ve “teknoloji ve bakımın birbiriyle çatışmasından doğan bir garabet” olarak tanımladı. Spangler “Ben tıptaki teknolojik gelişmelerin müthiş olduğunu düşünüyorum ama nerede ve ne zaman kullanıldığına dikkat etmemiz gerek.” dedi.

Yanında torunundan başka kimse yoktu

Quintana’nın torunu Annalisa Wilharm olay sırasında dedesinin yanında sadece kendisinin olduğunu ve ağlamamak için zor durduğunu söyledi. Wilharm “Kafamı kaldırdım ve o robot kapıda duruyordu. Ekranda ise başka bir odada bir sandalyede oturuyormuş gibi görünen bir doktor vardı. Daha sonra MRI sonuçlarını aldığını ve akciğerlerin bittiğini, üzerinde çalışacak bir şey kalmadığını söyledi. İçimden çıldırmak üzereydim. Ağlamamaya çalışıyordum. Bağırmamaya çalışıyordum çünkü o sırada büyükbabamın yanında sadece ben vardım. Büyükbabam hayatında aldığı en kötü haberi yanında 58 yıllık eşi yokken aldı.” dedi.

Quintana’nın eşi hastaneye vardığında hastane çalışanlarıyla haberin bu şekilde verilmesi konusunda tartışma yaşadı. Annalisa Wilharm hemşirelerin Quintana’nın eşine “Bizim kurallarımız bu şekilde. Biz böyle çalışıyoruz” dediğini söyledi.

Kaiser Permanente Büyük Güney Alameda Bölgesi’ndeki hastanelerden sorumlu Başkan Yardımcısı Michelle Gaskill-Hames hastanelerde doktorların uzaktan danışma hizmeti verdiği sırada odada bir hemşire ya da doktor bulunmasının zorunlu olduğunu belirtti. Başkan yardımcısı “Akşam yapılan uzaktan görüşme, daha önceki doktor randevusunun bir devamıydı. Hastayla ve aile üyeleriyle yapılan önceki görüşmelerin yerine geçmiyordu ve ilk teşhisin açıklanması için kullanılmadı. Bununla birlikte, teknolojinin doktorlar ve hastaları arasındaki kişisel ilişkilerin yerini almasını desteklemiyor ve teşvik etmiyoruz. Bunun herkes için ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz ve ailenin beklentilerini karşılayamadığımız için üzüntülerimizi belirtiyoruz. Bu durumu, uzaktan video kullanımında hasta deneyimini geliştirmek için bir fırsat olarak kullanacağız.” dedi.

Kaynak: BBC

Ernest Quintana (78), bir robotun ekranında görünen bir doktorun kendisine birkaç gün içinde öleceğini söylediğinde Kaiser Permanente Tıp Merkezindeydi. Bir aile dostu durumu sosyal medya üzerinde "Bir hastaya verilen değer ve şefkat bu şekilde gösterilmez." diyerek eleştirdi. Hastane, ailenin beklentilerini karşılayamadığı için özür diledi. Quintana olayın ertesi günü vefat etti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği