Yarasa dostu sokak ışıklandırması

Philips'in geliştirdiği özel kırmızı LED sokak ışıkları, yarasaların sokakta rahat avlanmasını sağlıyor. Işıklar Hollanda'da bir kasabaya yerleştirildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz yıl Philips Lighting (şimdiki adıyla Signify), ClearField adlı kırmızı LED ışıklandırma sisteminin, sıradan sokak ışıklarının aksine, yarasaların davranışlarında değişiklik yapmadığını gösteren bir çalışmanın sonuçlarını yayımlamıştı. Şimdi bu ışıklar Hollanda’nın Zuidhoek-Nieuwkoop kasabasında kullanılmaya başladı.

Yarasaların yaşam alanını korumak için

Pek çok yarasa türü neredeyse tamamen karanlık ortamlarda avlanmaya alışık olduğu için sokak lambalarında kullanılan beyaz ya da sarımsı ışıklar bu hayvanları ışığın bulunduğu noktadan uzaklaştırıyor. Neredeyse her yerleşim merkezinde bu ışıklar kullanıldığı için de yarasaların yaşam alanı oldukça daralmış durumda. Üstelik yarasaların avladığı böcekler sokak ışıklarına doğru uçtuğu için yarasalar bu hayvanlara ulaşamıyor ve rahatça beslenemiyor.

Bu bilgiler ışığında Philips, tamamen karanlık doğal bir yaşam alanına kırmızı, yeşil ve beyaz LED ışıklar yerleştirerek bir araştırma yaptı. Şirketin tescilli ClearField teknolojisi ile Hollanda Wageningen Üniversitesi’nin katkılarıyla geliştirilen kırmızı ışıkların yarasaların doğal yaşamına zarar vermediği görüldü. Yeşil ve beyaz ışıktan rahatsız olan yarasalar, kırmızı ışığın kullanıldığı bölgede normal yaşamlarına devam edebiliyordu.

Yarasalara hiçbir zararı yok

Yarasaların kırmızı ışığın bulunduğu alanı karanlık olarak algıladığı belirtildi. İnsanlar için ise bu bölgeler çevreyi rahatça algılayabilecek kadar aydınlık. Işıkların kullandığı dalga aralığının yarasaların iç pusulasına da etki etmediği ifade edildi.

Zuidhoek-Nieuwkoop, bazı ender görülen yarasaların beslenme alanı olarak biliniyor. Bu yüzden 89 evden oluşan bu kasaba artık Philips’in özel kırmızı ışıklarıyla aydınlatılıyor. Kırmızı ışıklar ve yarasalar bir korku filmi setini andırsa da hem yarasa türlerinin korunması hem de bölge halkının böceklerden korunması için bu uygulama oldukça faydalı.

Kaynak: New Atlas

Geçtiğimiz yıl Philips Lighting (şimdiki adıyla Signify), ClearField adlı kırmızı LED ışıklandırma sisteminin, sıradan sokak ışıklarının aksine, yarasaların davranışlarında değişiklik yapmadığını gösteren bir çalışmanın sonuçlarını yayımlamıştı. Şimdi bu ışıklar Hollanda'nın Zuidhoek-Nieuwkoop kasabasında kullanılmaya başladı. Kırmızı ışıklar ve yarasalar bir korku filmi setini andırsa da hem ender görülen yarasa türlerinin korunması hem de bölge halkının böceklerden korunması için bu uygulama oldukça faydalı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği