Yarasadan ilham alan robot

Tel Aviv Üniversitesinin geliştirdiği Robat adı verilen cihaz, tıpkı yarasalar gibi çevresini tanımak için ekolokasyon teknolojisi kullanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yarasalar karanlık ortamlarda rahatça hareket etmelerini sağlayan ekolokasyon adlı bir teknik kullanıyor. Yarasanın ağzından gönderdiği ultrason dalgaları çevredeki engellerden yansıyarak yarasaya geri geliyor. Hayvan bu şekilde çevresinde hangi yönde nasıl bir engel olduğunu tespit ederek içinde bulunduğu ortamın bir haritasını çıkarıyor. Tel Aviv Üniversitesi bilimcileri bu etkileyici özellikten ilhamla yeni bir robot geliştirdi. Robat adı verilen cihaz da tıpkı yarasalar gibi çevresini tanımak için sonar teknolojisi kullanıyor.

Ağız yerine hoparlör, kulak yerine mikrofon

Yarasalar sesleri göndermek için ağzını, geri dönen yansımaları dinlemek için de kulaklarını kullanıyor. Robat da bir çift ultrasonik hoparlör ve ultrasonik mikrofon kullanarak aynı işlemi gerçekleştiriyor.

Bu düzenek cihazın, yarasaların frekansında sesler yaymasına ve üzerinde bulunan yapay sinir ağı ile çevresinin detaylı bir haritasını çıkarmasına yardımcı oluyor. Öyle ki, cihaz çevresindeki engelleri algılayıp onların etrafından dolanabiliyor. Hatta engelin bir duvar gibi katı bir yapı mı yoksa bir bitki gibi üzerinden geçilebilecek bir engel mi olduğunu bile ayırt edebiliyor.

Yeni bir robot türüne doğru

Daha önce başka araştırmaların da ekolokasyon bilimini kullanarak sonar sistemler geliştirdiğini görmüştük ancak Robat, bu teknolojiyi etkin olarak kullanan ilk işlevsel robot olarak göze çarpıyor. Ekip bu araştırmanın, sesi bu şekilde kullanarak tanımadığı ortamlarda gezebilen robotlar üretilmesine önayak olmasını ümit ediyor.

Kaynak: New Atlas

Yarasalar karanlık ortamlarda rahatça hareket etmelerini sağlayan ekolokasyon adlı bir teknik kullanıyor. Yarasanın ağzından gönderdiği ultrason dalgaları çevredeki engellerden yansıyarak yarasaya geri geliyor. Hayvan bu şekilde çevresinde hangi yönde nasıl bir engel olduğunu tespit ederek içinde bulunduğu ortamın bir haritasını çıkarıyor. Tel Aviv Üniversitesi bilimcileri bu etkileyici özellikten ilhamla yeni bir robot geliştirdi. Robat adı verilen cihaz da tıpkı yarasalar gibi çevresini tanımak için sonar teknolojisi kullanıyor. Robot bu teknikle çevresindeki engellerin türünü dahi ayırt edebilen detaylı bir harita çıkarıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği