Yapay zekanın fotoğraf stüdyosu: StyleShoots Live

StyleShoots adlı şirket, tüm teknik görevleri yerine getirirken aynı anda fotoğraf ve video çekebilen StyleShoots Live adlı akıllı stüdyo sistemini tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Zeki robotlar yakında dünyanın en iyi moda fotoğrafçıları arasında yerini alabilir. Hollandalı StyleShoots adlı şirket StyleShoots Live adlı akıllı stüdyo sistemini tanıttı. ‘Akıllı stüdyo’, ışık ve arka plan gibi tüm teknik görevleri yerine getirirken aynı anda hem fotoğraf hem de video çekebiliyor. Sistem, algoritma kullanarak videoları dakikalar içinde montajlayabiliyor.

Hem fotoğraf hem video stüdyosu

Bu ürün, aslında varlığından çok azımızın haberdar olduğu bir soruna, kapsamlı bir çözüm sunuyor. StyleShoots Ürün ve Pazarlama Müdürü Anders Jorgensen, Digital Trends’e yaptığı açıklamada, “Modellerin fotoğraf ve videolarını çekmek isteyen markaların karşılaştığı bazı temel problemler belirledik. Markaların video ve fotoğraf için ayrı stüdyolar kullanması, iki kat fazla ekipman, iki kat fazla alan ve iki kat fazla kişi gerektiriyor. Ayrıca modellerin stüdyo değiştirirken parmak ucunda yürümesi gerekiyor. Çekimden sonra da bir ekibin görüntüleri inceleyip montajlayarak yüksek kaliteli ve temiz klipler üretmesi gerekiyor.” diyerek çözüm getirdikleri sorunları sıraladı.

StyleShoots Live, Canon DX Mk I kamera başlığı ve kamerayla birlikte ışıkları da kontrol eden bir bilgisayar motoruna sahip. Stilist, video tarzları ve ışık ayarları gibi detayları düzenlemek için bir arayüz kullanabiliyor. Jorgensen “Tüm değişkenler, sonsuz sayıda seçenek sunuyor.” diyor.

Yaratıcı kişilerin endişelenmesine gerek yok

StyleShoots Live, yapay zekanın her alanda uygulanabildiğinin en son örneği. Ancak yaratıcı işlerde çalışanların şimdilik endişelenmesine gerek yok. Jorgensen “Bir moda çekimi gerçekleştirmek için, çekimi tasarlayacak, modele poz verdirecek ve kıyafetlerin tarzını belirleyecek yaratıcı bir göze ihtiyacınız var. Bir robot -en azından şimdilik- bunları yapamaz. Bu yüzden, ürünümüz fotoğrafçının yerini almıyor. Yaratıcı göze sahip kişilere, kendi vizyonlarını hızlı ve kolay bir şekilde aktarabilmeleri için bir ürün sunuyoruz.” şeklinde konuştu.

Ancak bu ürünle birlikte set ekibi işinden olabilir. Jorgensen StyleShoots Live’ı, “tek bir makineye yerleştirilmiş bir kameraman, bir Jimmy Jib operatörü ve bir montajcı” şeklinde tanımlıyor.

Kaynak: Digital Trend

Zeki robotlar yakında dünyanın en iyi moda fotoğrafçıları arasında yerini alabilir. Hollandalı StyleShoots adlı şirket StyleShoots Live adlı akıllı stüdyo sistemini tanıttı. 'Akıllı stüdyo', ışık ve arka plan gibi tüm teknik görevleri yerine getirirken aynı anda hem fotoğraf hem de video çekebiliyor. Sistem, algoritma kullanarak videoları dakikalar içinde montajlayabiliyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği