Yapay zekadan hakim olur mu?

Britanyalı araştırmacılar, dava dosyalarını inceleyerek hakimlerin aldığı kararları yüzde 79 oranında tahmin edebilen yapay zeka geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yapay zeka günümüzde insanların film, dizi ya da müzik tercihlerini tahmin etmede git gide daha başarılı bir şekilde kullanılıyor. Britanyalı bilimciler ise bu teknolojiyi ilk kez mahkemede hakimin kararını tahmin etmek için kullandı. 584 adet davada her iki tarafın da sunduğu dosyaları inceleyerek karar veren yapay zekanın tercihleri yüzde 79 oranında hakimlerin tercihleri ile eşleşti.

Davalarda faydalı olabilir

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi‘nin işkence, aşağılayıcı davranış, adil yargılanma ve mahremiyet gibi konularda aldığı kararları inceleyen yapay zekanın yaklaşık her beş davanın dördünde sonucu doğru tahmin etmesi ile gelecekte avukatların savunma hazırlarken bu yöntemden faydalanabileceği düşünülüyor.

Londra College Üniversitesi araştırmacılarından Dr. Nikolaos Aletras “Yapay zekanın yakın gelecekte hakim ya da avukat olarak hizmet verebileceğini düşünmüyoruz ancak davalardaki belirli örüntülerin bazı sonuçları ortaya çıkardığının bilinmesinin faydalı olacağı kanaatindeyiz. Ayrıca hangi konuların Avrupa İnsan Hakları Bildirgesi’ne aykırı sayıldığını görmek için de yapay zeka oldukça değerli bir araç” şeklinde konuştu. Bilimciler yapay zekanın inceleyeceği davaları, yasalara aykırı olanlar ve olmayanlar eşit olacak şekilde seçmişti.

Çalışmada AİHM’in kararlarına en çok etki eden faktörlerden birinin dil kullanımı olduğu da tespit edildi. Ayrıca davanın konusu ve olayın gerçekleştiği ortamın şartları da davaya etki eden diğer faktörler.

Daha çok örneğe ihtiyaç var

Bir başka UCL araştırmacısı Dr. Vasileios Lampos “Geçmişte yapılan benzer çalışmalarda davanın sonucu suçun doğasına ve hakimin izlediği politikaya dayanılarak tahmin ediliyordu. Bu çalışma mahkemece hazırlanan metinlerin incelenmesi ile karar tahmini yapan ilk çalışma. Gelecekte bu teknolojinin mahkemelerde de kullanılabilecek hale getirilmesini amaçlıyoruz ancak öncelikle çok daha fazla örnek incelenmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Günümüzde avukatlar sadece anahtar kelimeleri aramak için değil belirli kavramları aramak için de bilgisayar yazılımlarından faydalanıyor. Şimdilik hakimlerin işlerini kaybetmekten korkmasına gerek yok. Çünkü yapay zeka yüzde yüz başarıyla çalışsa bile hakim koltuğuna bir bilgisayar oturtma fikri kolay kabul edilebilecek bir görüş gibi durmuyor.

Çalışmanın bulguları ve detayları PeerJ Computer Science dergisinde yayınlandı.

Kaynak: The Guardian

Londra College Üniversitesi araştırmacıları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde görülen davaların dosyalarını inceleyen bir yapay zeka geliştirdi. İşkence, aşağılayıcı davranış, adil yargılanma ve mahremiyet gibi konularda 584 dava inceleyen yapay zeka davaların yüzde 79'unun sonucunu doğru tahmin etti. Bu teknolojinin mahkemelere ve avukatlara yardımcı olarak kullanılabileceği düşünülüyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği