Yapay zeka reklam metni yazabilir mi?

"Tadı kuş gibi"
Burger King'in yapay zeka tarafından yazıldığı iddia edilen reklamları aslında insanlardan oluşan bir reklam ekibi tarafından hazırlandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Burger King’in yeni reklamlarının her biri çevirmeli modem sesiyle ve “Bu reklam yapay zeka tarafından hazırlanmıştır.” uyarısıyla başlıyor. Daha sonra hamburger ve patates kızartması görüntülerinin üzerine robotik bir ses, tam da yapay zekadan bekleyeceğimiz kavram ve dil bilgisi hatalarına sahip sloganları söylemeye başlıyor. Bir reklamda “Tavuk sandviç olmak için karşıdan karşıya geçiyordu. Burger King onu teşvik etti.” ifadesi kullanılıyor. Diğerinde ise “Whopper, hamburger ekmeğinden yapılmış bir malikanede yaşıyor, tıpkı senin gibi.” ifadesi duyuluyor.

Reklamlar güzel ancak bu reklamları hazırlayan gerçekten yapay zeka değil. AdAge’de yayımlanan yazıya göre reklamlar, insanlardan oluşan bir reklam ekibi tarafından hazırlandı. Burger King Marka Pazarlaması Başkanı Marcelo Pascoa da “Yapay zeka, gerçek bir insanın üretebildiği yaratıcı fikirleri geliştirebilecek bir muadil değil.” diyor.

Hem aptal hem akıllı

Bu reklamlar önemsiz ve saçma bir kandırmacadan ibaret ancak buradan çıkaracağımız sonuç şu: hala yapay zekanın ne yapıp ne yapamayacağı konusunda kafamızda soru işaretleri var. Toplumun gözünde yapay zeka hem yakında gelip işlerimizi elimizden alacak kadar zeki hem de bir insanın asla yapmayacağı hatalar yapacak kadar aptalca davranıyor.

Yapay zekanın kandırılabilirliği, esprili reklamlar için ideal bir ortam oluşturuyor. Yapay zeka hem hayatımızı yöneten makinelerin aptallığını hem de bize yeni bir dünya kurma imkanı sağlayan teknolojilerin üstünlüğünü temsil edebiliyor. Kimileri bu teknolojiyi kullanıp gerçekten yeni ve farklı ürünler ortaya koyuyor. Kimileri ise, Burger King gibi, bu ikiliği sadece taklit ederek bir şeyler üretiyor.

Öte yandan, yapay zekanın bu aptal bilgin imajı oldukça anlaşılabilir. Yapay zekanın aptallığını size endüstri hakkında az çok bilgi sahibi olan herkes anlatabilir. Ancak bu durum, teknolojiyi kontrol eden ve buradan kar elde eden kişilerin de işine geliyor.

Yapay zekanın yeteneklerini bilmek hayati önem taşıyor

Film yapımcısı ve yazar Astra Taylor yakın zamanda yazdığı bir yazıda şirketlerin ürünlerinin yeteneklerini abartarak reklam yapmasından bahsetti. Bazen ‘akıllı’ diye tanıtılan bir fırının sadece karekod okuyup bize pişirme süresini söyleyebildiğini görüyoruz. Bu belki zararsız bir abartı ancak kimi zaman sohbet botları gibi davranan insanların karşısındakileri kandırması ya da yapay zekanın düzenlediği söylenen rahatsız edici videoları aslında insanların izlemesi gibi çok daha ciddi örneklere de rastlamak mümkün.

Taylor otomasyonun tarafsız olmadığını söylüyor. Yapay zeka da dahil olmak üzere, insanların işlerini elinden alabilen teknolojiler, maaşların artmamasına ve çalışma koşullarının kötüleşmesine bahane olarak sunuluyor. İşini robotlara kaybetmenin korkusuyla zam isteyemeyen (istese de alamayan) işçiler mevcut şartlara boyun eğmek zorunda kalıyor. Bu sebeple yapay zekanın ne yapıp ne yapamayacağını bilmek hayati önem taşıyor.

Tabii ki Burger King’in reklamları sadece bir reklamdan ibaret. Ancak bizim yapay zeka konusundaki endişelerimizin de en son örneği olarak görülebilirler. Önceden robotların hamburger yapma işini elimizden almasından korkuyorduk. Şimdi bu durum gerçekleşti ve artık robotların hamburgerlerin reklamını yapma işini de elimizden almasından endişe ediyoruz.

Kaynak: The Verge

Burger King'in yapay zeka tarafından yazıldığı iddia edilen reklamları aslında insanlardan oluşan bir reklam ekibi tarafından hazırlandı. Şirketin reklamları yapay zeka hazırlamış gibi sunması aslında insanların yapay zekanın yetenekleri konusunda bilgisiz olduğunu gösteriyor. Günümüzde yapay zeka, insanlar gibi yaratıcı ürünler ortaya çıkaracak kapasiteye sahip değil. Ama bu bilgiye sahip olmayan insanlar, yapay zekayı olduğundan daha güçlü zannediyor ve bu durum toplumda genel bir endişeye sebep oluyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği