Yapay zeka destekli dijital reklamlar

IBM'in yapay zeka yazılımı Watson kullanılarak geliştirilen yapay zeka destekli reklamlardan ilki, konserve çorba üreticisi Campbell's tarafından yayınlandı

Haber Özeti

Tam Sürüm

IBM’in hava durumu tahmin şirketi The Weather Company, Haziran ayında bazı şirketlerle yapay zeka destekli reklamlar konusunda anlaşmıştı. Kullanıcıların konumuna ve bu konumun hava durumu bilgisine sahip olan şirket, kullanıcılara bu koşullara göre kişiselleştirilmiş reklamlar gösterecek. Kullanıcılar da bu reklamlarla yazı ya da ses yoluyla etkileşime geçebilecek.

Campbell’s ilk oldu

IBM’in yapay zeka programı Watson ile desteklenen reklamların ilki bu hafta yayına girdi. Ünlü konserve çorba üreticisi Campbell’s tarafından hazırlanan reklamlar, kullanıcının konumundaki hava durumuna göre yemek tarifleri önerecek. Örneğin havalar soğumaya başladığında, kullanıcılar ‘sıcak bir çorbayla içinizi ısıtın’ tarzı reklamlar görecek. Hava durumunun müşterilerin alışveriş alışkanlığını direkt olarak etkilediğini bilen şirketler bu yöntemle ihtiyaca göre öneride bulunmak istiyor.

Ayrıca yapay zeka kullanıcıya elindeki malzemeleri sorarak, uygun tarifleri de listeleyebilecek. Böylece hem kullanıcının ihtiyaçlarına anında cevap vererek müşterilerin güvenini kazanmak hem de satın alma anında müdahalede bulunarak müşteriyi ikna etmek amaçlanıyor. Reklamı yapılan ürün hakkında aklına soru işaretleri bulunan müşteri, sorularını direkt olarak reklama (yapay zekaya) yöneltebilecek. Waston soruyu anlayıp uygun cevapları vererek müşterinin o ürünü güvenle satın almasını sağlamaya çalışacak.

Yeni nesil reklamcılık

Bu tarz reklamların, reklamcılıkta bir sonraki adım olduğunu ifade eden The Weather Company Küresel Satış Lideri Jeremy Steinberg “Bir reklamın dinleyip, düşünüp yanıt verebiliyor olması oldukça güçlü bir silah” şeklinde konuştu.

Kişiye özel olarak gösterilen bu reklamların müşterinin ilgisini daha fazla çekmesi ve etkileşim seçeneği ile reklamların daha fazla akılda kalması hedefleniyor. Sadece The Weather Company web sitesinde ya da uygulamasında görülebilecek olan bu reklamların, müşterilere markayla her zaman aynı platformda etkileşim kurma şansı verdiği ve bunun müşterinin markaya duyduğu güveni artıracağı belirtiliyor.

The Weather Company, Campbell’s dışında kozmetik şirketi Unilever ve ilaç şirketi GSK ile de anlaşmalar yaptı. Bu şirketlerin yapay zeka destekli reklamları da bu yılın son çeyreğinde yayına girecek. 2017’de de Toyota’nın benzer bir reklam yayınlaması bekleniyor. IBM Watson gibi yapay zeka yazılımlarının gelişmesi ve yaygın olarak kullanılmaya başlaması reklamcılıkta ve daha bir çok sektörde köklü değişimler gerçekleştirecek.

Kaynak: Mobile Marketer

IBM'in hava durumu tahmin şirketi The Weather Company, müşterilere hava durumuna göre gösterilecek yapay zeka destekli reklamlar yayınlayacak. Yine IBM'e ait olan Watson yapay zeka yazılımı ile desteklenen reklamlar kullanıcı etkileşimine imkan verecek. Reklamla ilgili soruları olan kullanıcılar yazılı ya da sözlü bir şekilde sorularını yapay zekaya yöneltip cevap alabilecekler. Müşteriye karar aşamasında etki eden bu yöntemle satış rakamlarının artırılabileceği düşünülüyor. Yapay zeka destekli reklamları ilk kullanan şirket, konserve çorba üreticisi Campbell's oldu.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği