IBM’in süper bilgisayarları hava tahmini yapacak

IBM'in süper bilgisayarları, milyonlarca farklı kaynaktan gelen verileri işleyecek ve daha isabetli hava durumu tahminleri yapacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

IBM hava durumu tahminlerini geliştirmenin yeni bir yöntemini buldu. Şirketin tüm dünyada daha iyi hava durumu tahminleri sunma yeteneği, Salı günü Tüketici Elektronikleri Fuarı’nda (CES 2019) şirketin CEO’su Ginni Rometty tarafından anlatılacak. Küresel Yüksek Çözünürlüklü Atmosferik Tahmin Sistemi ya da kısaca GRAF, IBM’in süper bilgisayarlarını kullanarak milyonlarca farklı kaynaktan gelen verileri işleyecek ve daha isabetli hava durumu tahminleri yapacak. GRAF bu yıl içinde kullanıma sunulacak.

Yeni araç, özellikle isabetli, güvenilir ve güncel hava tahmininin sunulmadığı alanlarda hem işletmeler hem de tüketiciler için yeni imkanlar sunacak. Rometty’ye göre kötü hava koşulları geçtiğimiz yıl 500 milyar Dolar ekonomik zarara sebep oldu.

Verilerin kaynağı şaibeli

IBM’in milyonlarca farklı kaynaktan toplayacağı veriler arasında, tüketicilerin telefonlarından The Weather Channel uygulaması tarafından sağlanan veriler de bulunuyor. Geçtiğimiz hafta, The Weather Channel uygulamasının kişisel verileri sattığı gerekçesiyle dava edildiği düşünüldüğünde bu hamle oldukça cesur görünüyor. Davada uygulamanın kullanıcılardan ‘daha iyi hizmet verebilmek için‘ konum bilgisini kullanma izni istediği ancak kullanım şartları arasına eklediği bir maddeye dayanarak bu verileri başka şirketlere sattığı ifade ediliyor. The Weather Channel verilerin kullanımı konusunda şeffaf olacağını ve kullanıcıları uygun şekilde uyaracağını söylüyor.

Rommety’nin ayrıca IBM’in kullanıcıların yapay zeka ile münazara yapabileceği bulut tabanlı bir platform alanındaki çalışmaları ve şirketin daha kapsayıcı olma yolundaki çabaları hakkında da konuşması bekleniyor.

Kaynak: Fortune

IBM hava durumu tahminlerini geliştirmenin yeni bir yöntemini buldu. Şirketin tüm dünyada daha iyi hava durumu tahminleri sunma yeteneği, Salı günü Tüketici Elektronikleri Fuarı'nda (CES 2019) şirketin CEO'su Ginni Rometty tarafından anlatılacak. Küresel Yüksek Çözünürlüklü Atmosferik Tahmin Sistemi ya da kısaca GRAF, IBM'in süper bilgisayarlarını kullanarak milyonlarca farklı kaynaktan gelen verileri işleyecek ve daha isabetli hava durumu tahminleri yapacak. GRAF bu yıl içinde kullanıma sunulacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği