Yapay zeka casusluğa soyunuyor

ABD’li bir istihbarat müdürü, casusluğun çoğu kişinin 'düşündüğünden daha sıkıcı' olduğunu ve büyük bir kısmının yapay zekaya devredileceğini ifade etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD Ulusal Jeouzamsal İstihbarat Dairesi (National Geospatial-Intelligence Agency) Başkanı Robert Cardillo, casusluğun çoğu kişinin ‘düşündüğünden daha sıkıcı’ olduğunu ve büyük bir kısmının yapay zekaya devredileceğini ifade etti. Cardillo gazetecilere verdiği demeçte, “Çalışanları zamanlarının önemli bir kısmında, ulusal güvenlik çalışması için televizyon monitörlerine bakacakları karanlık bir odaya göndereceğim.” dedi. Bunun verimsizliğine değinen Cardillo algoritmalar sayesinde, görsel ve videolarda yer alan görüntülerin analiz edebilmesinin, alışılmamış nesnelerin tanımlanabilmesinin ve (yeryüzündeki) alanlar hakkında veri elde edilmesinin mümkün olduğunu belirtti.

Cardillo, bu makine öğrenimi teknolojisinin gelişimine öncülük etmek için eski teknoloji şirketi CEO’su Anthony Vinci‘yi işe aldı. Vinci yapay zeka yardımıyla ürünlerin raflarda nasıl durduğunu ya da bir altyapı projesinin süreçlerini gösterme imkânı sunan Findyr‘i kurdu.

Hükümet Silikon Vadisi’ni takip ediyor

ABD’nin savunma ve istihbarat araştırma ajansları DARPA ve IARPA, yıllardır yapay zekanın araştırılması için fon sağlıyor. Nitekim CIA’in girişim kolu vasıtasıyla yapay zekaya, uydu görüntüleri üzerine analiz yapabilmesi için yatırım yaptığı ve hükümetin gelişmeleri Silikon Vadisi’nden takip ettiği de biliniyor.

Facebook geçtiğimiz yıl makine öğrenimini uydulara uygulayarak kablosuz internet bağlantısı için binaları analiz etti. Bu veriler, Facebook’un internet drone’u Aquila‘yı yönlendirmek üzere kullanıldı.

Google savunma ve havacılık gibi kritik konular için uydu görüntülerinden detayların ayırt edilebilmesini sağlıyor. Aynı şekilde Stanford Üniversitesi de haritalamadaki zayıf noktaların düzeltilmesi için uydu görüntülerinden faydalanıyor. Dolayısıyla Cardillo’nun girişimleri, yapay zekanın istihbarat ve savunma ajansları tarafından ilk kullanılışı değil, fakat bütün çalışmaların hızlanacağı bir gerçek.

Kaynak: Quartz

ABD’li bir istihbarat müdürü, casusluğun çoğu kişinin 'düşündüğünden daha sıkıcı' olduğunu ve büyük bir kısmının yapay zekaya devredileceğini ifade etti. ABD’nin savunma ve istihbarat araştırma ajansları DARPA ve IARPA, yıllardır yapay zekanın araştırılması için fon sağlıyor. Nitekim CIA’in girişim kolu vasıtasıyla yapay zekaya, uydu görüntüleri üzerine analiz yapabilmesi için yatırım yaptığı ve hükümetin gelişmeleri Silikon Vadisi'nden takip ettiği de biliniyor. Dolayısıyla Cardillo'nun girişimleri, yapay zekanın istihbarat ve savunma ajansları tarafından ilk kullanılışı değil, fakat bütün çalışmaların hızlanacağı bir gerçek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği