NSA’in şifreli Twitter mesajları

ABD Ulusal Güvenlik Dairesi'nin (NSA), 20 Haziran 2017 tarihinde attığı tweet ile bir Rus ajanına şifreli mesaj gönderdiği iddia ediliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Soğuk Savaş döneminde Amerikalı ve İngiliz casuslar iletişim kurmak için gazete ilanlarına şifreli mesajlar yerleştirirlerdi. The New York Times ve The Intercept‘ten alınan yeni haberlere göre, Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) taktiği geliştirdi ve, en azından bir Rus ajanına, gizli mesaj göndermek için halka açık Twitter hesabını kullandı.

Bir Rus ajanın çalınan siber silahları 10 milyon Dolar karşılığında Amerikalılara vermeyi teklif ettiği, daha sonraysa teklifini 1 milyon Dolar’a kadar düşürdüğü öne sürülüyor. Hatta Rus ajanın elinde Başkan Trump’la ilgili birtakım deliller olduğu bile söyleniyor. İsmi açıklanmayan Rus Almanya’da Amerikalı bir ajanla birebir görüşmüş ve Ulusal Güvenlik Dairesi de zaman zaman Twitter hesabı üzerinden şifreli mesajlar göndererek Rus ajanla iletişim kurmuş. Burada sorulması gereken asıl soru: “Mesajlar direkt mesajla mı yoksa herkese açık tweet şeklinde mi gönderildi?

The Intercept‘ten James Risen’ın haberine göre gönderilen mesajlar herkes tarafından görülebiliyordu:

Yetkililer NSA’in Twitter hesabından atılan “Samuel Morse 177 yıl önce telgrafın patentini aldı. Hala telgraf gönderebileceğinizi biliyor muydunuz? Postadan daha hızlı ulaşıyor ayrıca sadece iletilirse para ödüyorsunuz.” tweetiyle 20 Haziran 2017 saat 12.30’da Rus ajanlara mesaj gönderdi.

NSA bu tweetten sonraki aylarda yetkililerin Ruslarla iletişim kurması gerektiğinde ya da ABD’nin kanalları hala desteklediğine dair güvence vermek istediğinde mesaj gönderme taktiğini yine kullandı. Ruslar her seferinde tweetlerde ne yazacağını ve tweetin tam olarak ne zaman atılacağını biliyordu. Haberdeki en dikkat çekici kısımlardan biri de ABD istihbarat ajanslarının Donald Trump seks işçileriyle birlikteyken kaydedildiği öne sürülen video kasedini almak istemiş olabileceği.

The New York Times‘ın haberinden:

Amerikalı ve Avrupalı yetkililerin ve anonim kalmak kaydıyla röportaj vermeyi kabul eden bir Rus’un açıklamasına göre, Ruslar NSA ve CIA’den çalınan siber silah bilgisayar kodlarından Donald Trump’ın 2013 yılında Moskovo’daki bir otel odasında seks işçileriyle birlikteyken çekildiği iddia edilen videoya kadar her şeye erişimleri olduğunu iddia ediyor. Böyle bir videonun var olduğuna dair henüz kanıt bulunamadı.

Trump’la ilgili bu şekilde bir iddia olması pek de şaşırtıcı değil. Başkan Donald Trump’ın 2016 yılındaki başkanlık seçimlerinden hemen önce eski porno yıldızı Stormy Daniels’a ilişkilerini gizli tutması için 130 bin Dolar kadar para ödediği haberi de insanları fazla şaşırtmamıştı. Haberle ilgili asıl ilginç olan, sadece Amerikalı istihbarat ajanlarının çalınan siber silahları geri almaya çalışması değil NSA’in herkese açık Twitter hesabını kullanarak şifreli mesajlar göndermesi. Tam bir Yeni Soğuk Savaş taktiği.

Konuyla ilgili bilgi almak için NSA’e ulaşan Gizmodo gizli mesajların tam listesini almayı ummasa da sormaktan zarar gelmeyeceğini düşündüğünü söyledi.

Kaynak: Gizmodo

Soğuk Savaş döneminde Amerikalı ve İngiliz casuslar iletişim kurmak için gazete ilanlarına şifreli mesajlar yerleştirirlerdi. The New York Times ve The Intercept'in haberlerine göre, Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) taktiği geliştirdi ve, en azından bir Rus ajanına, gizli mesaj göndermek için halka açık Twitter hesabını kullandı. Habere göre yetkililer NSA'in Twitter hesabından atılan "Samuel Morse 177 yıl önce telgrafın patentini aldı. Hala telgraf gönderebileceğinizi biliyor muydunuz? Postadan daha hızlı ulaşıyor ayrıca sadece iletilirse para ödüyorsunuz." tweetiyle 20 Haziran 2017 saat 12.30'da Rus ajanlara mesaj gönderdi. Bu tweet atıldıktan sonraki aylarda da NSA zaman zaman bu yöntemle Ruslarla iletişim kurdu. Ruslar her seferinde tweetlerde ne yazacağını ve tweetin tam olarak ne zaman atılacağını biliyordu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği