Rusya – ABD ilişkisinin fidyesi: Edward Snowden

NBC’nin, istihbarat raporlarını inceleyen kıdemli bir ABD yetkilisine dayandırdığı habere göre Rusya, Edward Snowden’ı ABD’ye teslim etmeye hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

NBC’nin, istihbarat raporlarını inceleyen kıdemli bir ABD yetkilisine dayandırdığı habere göre Rusya, Edward Snowden’ı ABD’ye teslim etmeye hazırlanıyor. Rusya’nın Donald Trump’la iyi ilişkiler kurmak için böyle bir yolu seçeceğini söyleyen raporun doğruluğu henüz kanıtlanmış değil. Ancak bir başka kaynaktan alınan bilgiler de Donald Trump başkanlık koltuğuna oturduğu günden bu yana Rusya’nın bu konuyu konuştuğunu ifade ediyor.

Geçmişte, ABD’nin Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ile iş birliği içinde çalışan Snowden, ajansın halkı bilgilendirmeden yaptığı incelemeleri ortaya çıkarmış ve bu sebeple casusluk suçlamasıyla hakkında dava açılmıştı. Bu olayın ardından Rusya’ya sığınan Snowden’a 2020’ye kadar oturma izni verilmişti. En az 30 yıl hapis istemiyle yargılanacak olan Snowden ABD’ye giderse idam cezasıyla bile karşılaşabilir. Donald Trump, Edward Snowden’ın bir casus olduğunu ve öldürülmesi gerektiğini belirtmişti.

Snowden: “Rus ajanı olmadığımın kanıtıdır”

İade iddialarının ardından konuşan Snowden’ın avukatı Ben Wizner, müvekkilinin iade edileceğine dair hiçbir duyum almadıklarını söyledi. Snowden ise Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Sonunda benim Rus istihbarat ajanslarıyla iş birliği yapmadığıma dair su götürmez bir kanıt. Hiçbir ülke kendi casuslarını diğer ülkelere vermez. Böyle bir hamle diğer casusların da korkmasına sebep olur.” şeklinde konuştu.

https://twitter.com/Snowden/status/830200565720346624?ref_src=twsrc%5Etfw

Snowden’ın Rus avukatı Anatoly Kucherena ise “Snowden’ı ABD’ye göndermek için hiçbir sebep yok. Bu spekülasyonlar ABD istihbaratı tarafından yayılıyor ve hiçbir dayanağı yok.” dedi.

“Rusya’nın kaybedecek bir şeyi yok”

Eski ulusal güvenlik danışmanı Juan Zarate ise “Rusya için kaybedilecek hiçbir şey yok. Snowden’dan zaten istedikleri bilgileri aldılar. Artık Snowden’ı, yeni yönetimle iyi ilişkiler kurmak adına ABD’ye teslim edebilirler.” dedi. Zarate ayrıca Rusya’nın Snowden’ı ABD’ye göndererek ülkede sivil özgürlükler ve mahremiyet hakları konusunda büyük bir tartışmanın da başlamasına sebep olabileceğini belirtti.

Bu konuda her hamlenin çok büyük sonuçları olacağını ifade eden Zarate, iade kararının haftalarca gerçekleşecek uzun toplantılar sonucunda ya da bir gece yapılacak kısa bir görüşmeyle gerçekleşebileceğini dile getirdi.

Kaynak: NBC

NBC’nin, istihbarat raporlarını inceleyen kıdemli bir ABD yetkilisine dayandırdığı habere göre Rusya, Edward Snowden’ı ABD’ye teslim etmeye hazırlanıyor. Rusya’nın Donald Trump’la iyi ilişkiler kurmak için böyle bir yolu seçeceğini söyleyen raporun doğruluğu henüz kanıtlanmış değil. Ancak bir başka kaynaktan alınan bilgiler de Donald Trump başkanlık koltuğuna oturduğu günden bu yana Rusya’nın bu konuyu konuştuğunu ifade ediyor. Snowden’ın avukatları böyle bir şeyin gerçekleşmesi için ortada herhangi bir sebep olmadığını savunurken, Edward Snowden da Twitter’Dan yaptığı açıklamada, böyle bir kararın kendisinin Rus ajanı olmadığını kanıtlayacağını söyledi.Yorumunuz: