Edward Snowden mobil uygulama geliştirdi

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’ndan casus program sızdırmasıyla gündeme gelen Edward Snowden, Haven adlı bir akıllı telefon uygulaması geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı‘ndan casus programlar sızdırmasıyla gündeme gelen Edward Snowden, bir akıllı telefon uygulaması geliştirdi.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Haven adlı uygulama, Android işletim sistemi kullanan telefonları birer mobil güvenlik sistemine dönüştürmeyi amaçlıyor.[/inlinetweet] Wired’a röportaj veren Snowden sistemi “Bir otel odasında yanınıza alabileceğiniz ve siz odada değilken de orada bırakabileceğiniz bir bekçi köpeği hayal edin. Ayrıca son derece ‘akıllı’ olduğunu ve etrafta olan biten her şeyi kaydedebildiğini de unutmayalım.” şeklinde açıkladı. Haven’ı ucuz bir kullan at telefona yüklüyorsunuz, daha sonra da telefonu gözetlemek istediğiniz bölgeye bırakıyorsunuz.

Diyelim ki Hong Kong’da bir otel odasındasınız ve önemli birilerinin hareketlerinizi takip etmeye çalıştığından şüphe duyuyorsunuz. Ne yaparsınız? Bu noktada Snowden’ın uygulaması devreye girebilir. Ucuz bir Android telefona yüklediğiniz Haven uygulamasını odaya biri girdiğinde fotoğraf ya da video çekmeye başlayacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Kaydedilen görüntüler, Signal gibi kriptolu iletişim araçları vasıtasıyla kişisel telefonunuza gönderilebilir.

Yukarıdaki görselde de gösterildiği gibi, Haven kullanıcının iletişimi tamamen kontrol edebilmesini sağlayan Signal ve Tor gibi kriptolu hizmetler kullanıyor.

Uygulamayı tanıttığı bir video yayımlayan Snowden, “Haven’ı araştırmacı gazeteciler, insan hakları savunucuları ve risk altındaki kişiler için geliştirdik. Haven baskın, arama ve tutuklama yoluyla susturulan vatandaşlara yardımcı olmayı amaçlıyor.” dedi. Uygulama şu anda açık beta sürecinde olduğu için isterseniz deneyebilirsiniz. Fakat uygulamanın henüz pek iyi çalışmadığını belirtmekte fayda var.

Kaynak: Business Insider

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’ndan bilgi sızdırmasıyla gündeme gelen Edward Snowden, Haven adlı bir akıllı telefon uygulaması geliştirdi. Haven, Android işletim sistemi kullanan telefonları birer mobil güvenlik sistemine dönüştürmeyi amaçlıyor. Örneğin, birilerinin sizi takip etmeye çalıştığından şüphe ediyorsanız Haven’ı ucuz bir kullan at telefona yükleyerek odaya biri girdiğinde fotoğraf ya da video çekmeye başlayacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Kaydedilen görüntüler, Signal gibi kriptolu iletişim araçları vasıtasıyla kişisel telefonunuza gönderilebilir. Uygulamayla ilgili açıklama yapan Snowden, Haven’ı araştırmacı gazeteciler, insan hakları savunucuları ve risk altındaki kişiler için geliştirdiğini belirtti.Yorumunuz: