NSA’nın dinlediği sualtı kabloları

Tumon Körfezi, Guam
Fotoğrafçı Trevor Paglen, devletin vatandaşların internet hareketlerini nasıl gözetlediğini göstermek için okyanus tabanındaki kabloları fotoğrafladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

‘Geniş çaplı gözetleme’ tabiri akla genellikle dinleme cihazlarını, güvenlik kameralarını ya da istihbarat servislerinin, kişisin sosyal medya hesaplarını incelemesini getiriyor. Ancak çok az kişi durup bu durumun fiziksel yönlerini düşünüyor. ABD hükumeti, okyanus tabanına yerleştirilen ve ABD’deki sunucuları dünyanın geri kalanına bağlayan internet kablolarından gönderilen verileri takip ediyor.

Sanatçı Trevor Paglen, bu kablolardan bazılarını fotoğraflayarak verilerinizin ne kadar korunmasız olduğunun görsel bir hatırlatıcısı olarak sergiledi. Paglen “Altyapıya baktığınızda dünya üzerindeki sanal verilerin yüzde 99’unun okyanus tabanındaki kablolardan geçtiğini görmek mümkün. Bu kablolar, tüm dünyayı gözetim altında tutmak isteyen birisi için oldukça cazip bir hedef teşkil ediyor.” diyor.

Yolculuk film setinde başladı

Güvenlik ve gözetleme Paglen’i oldukça etkiliyor. Sanatçı 10 yıl boyunca CIA’in ‘kara bölge’ (black site) olarak bilinen gizli hapishanelerinden casus uydulara kadar tüm gözetleme ve güvenlik araçlarını fotoğrafladı. Laura Poitras’ın yönettiği, Edward Snowden‘ın NSA belgelerini sızdırmasını anlatan Citizenfour  adlı filmde görüntü yönetmeni olarak rol alan Paglen, internet altyapısını inceleme fikrini bu filmin çekimleri sırasında aktivist Bill Binney‘den aldı.

Snowden’ın açıkladığı pek çok bilginin arasında NSA ve diğer istihbarat teşkilatlarının, denizaltı kablolarını dinlediği bilgisi de yer alıyordu. Paglen 2 yıl boyunca sızdırılan verileri inceledi ve bu bilgileri telekomünikasyon belgeleri, denizcilik çizelgeleri ve topografik haritalarla karşılaştırdı. Ayrıca FCC (Ulusal İletişim Komisyonu) dosyaları ve NSA’in belgeleri ile eşleşen bilgiler barındıran diğer düzenleme belgelerini de inceledi. Bir çıkarım yapmak için biraz dedektif gibi çalışmak gerekti çünkü istihbarat ajansı genellikle şifreli kelimeler kullanıyordu.

Tüple dalmayı öğrendi

Bu kabloların hangi noktalardan kıyıya çıktığına dair bir fikir sahibi olduğunda Paglen bunları fotoğraflamak için yanıp tutuşuyordu. Bu da tüple dalması gerektiği anlamına geliyordu. 2015 ilkbaharında Berlin’de dalış dersleri alan Paglen daha sonra Florida’ya bir sertifika kursuna gitti. Sertifikasını almasının hemen ardından Miami plajının açıklarında bir dalış gerçekleştirdi. Sadece birkaç dakika içinde kabloların yerini tespit etti. Kablolar tam olarak araştırmaları sonucu olması gerektiğini düşündüğü yerdeydi.

Paglen; Florida, Hawaii ve Guam açıklarında 10 adet kabloyu fotoğraflamak için 30’dan fazla dalış gerçekleştirdi. Bu dalışlarda, kabloların kıyıya çıktığı noktaları geniş format fotoğraflarla belgeledi. Paglen ayrıca haritaların ve bu kabloların NSA tarafından gözetlendiğine dair belgelerin kolajlarını hazırladı. Böylece devletin vatandaşları nasıl gözetlediğine dair bir çoklu ortam deneyimi sunmuş oldu. Paglen “Dünyayı çoğunlukla görseller aracılığıyla anlıyoruz. Bence iyi sanat eserleri, bu şekilde size içinde bulunduğunuz tarihi anı nasıl görebileceğinizi öğretirler.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Wired

Fotoğraf sanatçısı Trevor Paglen, Edward Snowden'ı anlatan Citizenfour filminin setinde Bill Binney'den aldığı tavsiyeyle okyanus tabanındaki internet kablolarının konumlarını araştırmaya başladı. 2 yıllık çalışmayla kabloların yerini tespit eden Paglen daha sonra aylarca tüplü dalış eğitimi alarak deniz altında fotoğraf çekebilecek yeteneğe kavuştu. 30'un üzerinde dalış gerçekleştiren Paglen, NSA'in dinlediği söylenen uluslararası internet kablolarını görüntüledi.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği