Yağlanmanın sırrı ince bağırsakta

Obeziteyle mücadele etme açısından önem taşıyan bir araştırma yapıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnce bağırsaktaki bakterilerin yağ oranı yüksek yiyecekleri sindirmeye nasıl yardımcı olduğunu araştıran bir çalışma yapıldı. Yakın zamanda yapılan araştırma, ileride belirli bakterilerin miktarını artırarak obeziteyle mücadele edebileceğimizi ortaya koyuyor.

Chicago Üniversitesi’nden araştırmacılar, bakterilerin yağları sindirme ve emmedeki rolünü anlamak amacıyla işe koyuldu. Araştırmanın baş yazarı Eugene B. Chang “Bu zamana dek çok az araştırmacı ince bağırsağın mikrobiyomuna odaklanan çalışmalar yaptı. Vitaminler ve diğer mikrobesinlerin çoğu ince bağırsakta sindirilip emildiği için bu bölge oldukça önemli.” diyor.

Araştırmacılar ilk olarak ince bağırsak bakterisi bulunmayan farelerle çalışmaya başladı. Bu farelere yüksek yağ içerikli yiyecekler yedirilmesine rağmen kilo almadıkları, yağı dışkı yoluyla vücutlarından attıkları görüldü. Daha sonra araştırmaya ikinci bir fare modeli dahil edildi. İnce bağırsak bakterisi barındıracak şekilde düzenlenen bu farelerin yüksek yağ içerikli besinler yüzünden şişmanladığı fark edildi.

Chang “Yoğun kalorili yiyecekler gibi bazı beslenme unsurları, ince bağırsaktaki belirli bakterilerin artmasına neden oluyor. Daha sonra bu mikroplar, kişinin vücuduna giren yağ oranı yüksek besinleri sindirmeye ve yağı emmeye sebep oluyor.” diyor.

Chicago Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı bu çalışma, ince bağırsaktaki bakterilerin yağ emilimini nasıl direkt olarak düzenleyebildiğine ışık tutan ilk araştırmalardan biri. Araştırma henüz ilk aşamalarında ve şu ana kadar sadece fare modellerinde denendi ancak ince bağırsak bakterilerinin obezite gelişiminde son derece önemli bir rol oynayabildiğini gösteriyor.

Yapılan araştırma Cell Host & Microbe dergisinde yayımlandı.

Kaynak: New Atlas

Chicago Üniversitesi, ince bağırsaktaki bakterilerin yağları sindirme ve emmedeki rolünü anlamak amacıyla bir araştırma yaptı. İlk olarak ince bağırsak bakterisi bulunmayan farelerle çalışan araştırmacılar bu farelere yüksek yağ içerikli yiyecekler yedirdi. Buna rağmen farelerin kilo almadığı görüldü. Daha sonra araştırmaya ikinci bir fare modeli dahil edildi. İnce bağırsak bakterisi barındıracak şekilde düzenlenen bu farelerin yüksek yağ içerikli besinler yüzünden şişmanladığı fark edildi. Araştırma henüz sadece fareler üzerinde denenmiş olsa da, ince bağırsak bakterilerinin obezite açısından önemli rol oynadığını ortaya koymuş oldu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği