Kronik yorgunluğun sebebi bulundu

Uzun zamandır bilinen ancak sebebi bulunamayan kronik yorgunluk sendromunun bağırsak florasındaki bakteri anormalliğinden kaynaklandığı bulundu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kronik yorgunluk sendromu, uzun zamandır bilinen ancak sebebi bulunamayan bir hastalıktı. Hastalığın teşhisi için uzun incelemeler gerekiyordu. Bazıları bu hastalığın psikolojik nedenlere dayandığını öne sürmüştü. Araştırmacılar sonunda bu hastalığın bağırsak florasındaki bazı bakterilerin miktarı ve kandaki iltihaplar ile ilişkili olduğunu keşfetti.

Hastalardan kan ve dışkı örnekleri alan bilimciler, bu örneklerin incelenmesinin ardından hastalardaki kronik yorgunluk sendromunu yüzde 83 oranında teşhis ettiler. Böylece hastalığın sebebine dair ilk bilimsel sonuç da ortaya çıkmış oldu.

Biyolojik anormallikle birebir ilişkili

Moleküler Biyoloji ve Genetik Profesörü Maureen Hanson “Çalışmamız, kronik yorgunluk sendromu hastalarında bağırsak florasının normal olmadığını ve bu durumun sindirim sistemi ve iltihaplanmalar ile ilgili semptomlara sebep olabileceğini gösteriyor. Ayrıca bu hastalarda bulduğumuz biyolojik anormallik, kronik yorgunluk sendromunun psikolojik sebepleri olduğuna dair saçma iddiayı da yalanlar nitelikte” şeklinde konuştu.

Bir diğer araştırmacı Ludovic Giloteaux de çalışmanın ilerletilmesi ve hastalığın sebebinin netleştirilmesinin ardından doktorların hastalara prebiyotik ya da probiyotik ürünler tüketmesini tavsiye ederek onları tedavi edebileceğini belirtti.

Bağışıklık sistemi gereğinden fazla aktif

Araştırmacılar hastalarda bağışıklık sisteminin fazla aktif olduğunu, bunun da uykudan sonra bile yorgunluğa sebep olduğunu belirtiyor. Deneylerde hastalardan bir bisikleti yorulana kadar sürmeleri istendi. Daha sonra bir gün dinlenen hastalardan aynı performansı tekrarlamaları talep edildi. Sağlıklı katılımcılar ve hatta kalp hastaları bile önceki performansını tekrarlayabilirken kronik yorgunluk hastalarının bunu gerçekleştiremediği görüldü.

Daha sonra bu hastalardan alınan örneklerde bazı iltihap önleyici bakterilerin az olduğu görüldü. Ayrıca araştırmacılar hastaların kanlarında iltihaplanma gözlemledi. Bunun kaynağının bağırsaklardan kana sızan bakteriler olabileceği düşünülüyor. Kanda bakterilerin bulunması bağışıklık sistemini tetikleyebilir bu da hastanın yorgunluğunun artmasına sebep olabilir. Giloteaux bulguların hastalığın sebebi mi yoksa sonuçlarından biri mi olduğundan emin olmadıklarını, gelecekte bağırsaklardaki mantar ve virüslerin de hastalık üzerine etkilerini araştırmak üzere çalışmaların devam edeceğini belirtti.

Woman Having Abdominal Pain

Tıp dünyasının varlığından haberdar olduğu ancak sebebini tam olarak gösteremediği kronik yorgunluk sendromunun bağırsakta bulunan bazı bakterilerin eksik olması ile ilişkili olduğu düşünülüyor. Araştırmacılar bu hastalığa sahip kimselerde bağırsak florasında anormallik ve kanda iltihaplanma gözledi. Bu iltihaplanmaların bağışıklık sistemini gereğinden fazla çalıştırdığı bunun da yorgunluğun sürekli olmasında etkili olduğu düşünülüyor. Bulgular doğruysa yeme alışkanlığı değiştirilerek bu hastalığın önüne geçilebilir.2 yanıt

  1. Murat avatarı
    Murat

    Bağırsaklarda oluşan Kandita (Candida) mantarı hk okuduklarım da benzer şeyi söylüyordu.

  2. Tuğba avatarı
    Tuğba

    Çok kötü bir durum insan halsizlikten ölüyor sebebi bilinmiyordu psikolojik denilip ilaçlar verilip altta yatan sebep tedavi edilmeyip daha da kotulestiriliyordu bence psikolojik hastaliklarin bile sebebi zaten biyolojik yani bedende yanlış giden bişey var ki psikolojin kötü zaten bedende olmayan bir seyi nasıl hisseder insan

Yorumunuz: