Windows 10, Mayıs güncellemesi yayınlandı

Microsoft ‘yılda iki güncelleme’ sözünü tuttu ve Windows 10’un yeni versiyonunu yayınladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Windows 10, Mayıs 2019 adını taşıyan güncelleme daha önceki versiyonlar gibi fazla özellik barındırmıyor ancak yine de not edilecek birkaç önemli tarafı da yok değil: Mesela yeni ‘light’ teması. Bu tema aslen ilk olarak Kasım ayında duyurulmuştu ancak sadece, başta beta kullanıcıları olmak üzere, Windows Insider programı üyelerine erişim sağlanmıştı.

Güncellemeyle gelen diğer değişiklikler şöyle:

  • Entegre Kaomoji emojileri desteği:  (⊃。•́‿•̀。)⊃, ヽ(ˇヘˇ)ノ, ٩(╬ʘ益ʘ╬)۶, vs.
  • Uygulamalar artık ‘’sandbox’’ vasıtasıyla güvenlikle test edilebilecek. Sandbox, bilgisayarınızı riske sokmadan, internetten indirdiğiniz uygulamaların güvenli çalışıp çalışmadıklarını test edebildiğiniz geçici bir masaüstü özelliği.
  • Cortana ve Arama opsiyonları karışıklığa sebep olmamak adına ayrılmış.
  • Ekran görüntüsü almak için geliştirilen yeni araç sayesinde, ekrandan sadece istenilen bölüm seçilerek görüntünün fotoğrafını çekebilmek mümkün olacak.
  • Windows artık güncellemelerini bilgisayarın kullanılmadığı zamanlarda yapması için yapay zeka kullanacak.
  • Büyük güncellemeler otomatik indirilmeyecek, ayrıca güvenlik ve hata düzeltmelerini de beş haftaya kadar ertelemek mümkün olacak.
Kaynak: The Next Web 

Windows 10, Mayıs 2019 adını taşıyan güncelleme daha önceki versiyonlar gibi fazla özellik barındırmıyor ancak yine de not edilecek birkaç önemli tarafı da yok değil: Mesela yeni ‘light’ teması. Bu tema aslen ilk olarak Kasım ayında duyurulmuştu ancak sadece, başta beta kullanıcıları olmak üzere, Windows Insider programı üyelerine erişim sağlanmıştı. Güncellemeyle gelen diğer değişiklikler arasında Kaomoji desteği, güncelleme zamanını belirlemek için yapay zeka desteği, otomatik güncellemelerin ertelenmesi ve Sandbox'ta uygulama deneme gibi özellikler bulunuyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği