Wikipedia Zero kapanıyor

Geçtiğimiz yıllarda Wikipedia Zero'nun erişimini daha fazla arttırmak isteyen Wikimedia'nın bu kararı şaşırttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Wikimedia Vakfı, 6 yıldır yüz milyonlarca kişinin Wikipedia’ya ücretsiz ulaşmasını sağlayan programı Wikipedia Zero’yu sonlandıracağını açıkladı.

Wikimedia, Zero programının gerçekleşmesi için geçen 6 yılda 72 ülkede 97 mobil operatör ile iş birliği yaptığını belirtti. Wikipedia’nın da sahibi olan kâr amacı gütmeyen kuruluş bu süre içinde 800 milyondan fazla insanın online ansiklopediyi ücretsiz kullanabilmelerini sağladı. Ancak bu yıldan sonra bu servis artık olmayacak. Wikimedia, yıl sonunda mobil operatörlerle bu anlaşmayı yenilemeyeceklerini belirtti.

Geçtiğimiz yıllarda Wikipedia Zero’nun erişimini daha fazla arttırmak isteyen Wikimedia’nın bu kararı şaşırttı. Çünkü daha geçen yıl vakıf Irak’taki ve Afganistan’daki operatörlerle Wikipedia’ya ücretsiz mobil ulaşım için anlaşmıştı.

Vakıf, misyonu gezegendeki her insanın bilgiye eşit erişiminin olduğu bir ortam oluşturmak olan Wikipedia Zero’ya olan ilginin ve kullanımın azaldığını belirtirken paylaştığı blog yazısında “Dünyanın tüm bilgisini oluşturabilmek için, dünyanın her yerinden katılıma ihtiyacımız var. Ancak bu vizyonu gerçeğe dönüştürmenin önünde birçok engel olduğunu biliyoruz” dedi.

Wikimedia’nın önüne çıkan engellerden birisi düzenlemeler olabilir. Wikipedia Zero’nun çalışma modeli, kâr amacı güden veya gütmeyen şirketlerin operatörler ile işbirliği yapıp belirli site veya servisleri düşük fiyata veya Zero’nun durumundaki gibi bedavaya vermek üzerine çalışıyor. Bu model kullanıcılara yarar sağlayabilse de, düzenleyiciler temkinli yaklaşıyor.

2014 sonunda Wikimedia, ağ tarafsızlığı ile “karmaşık bir ilişkide” olduğunu belirtmişti. Çünkü Amerika’da ağ tarafsızlığını savunuyorken, başka ülkelerde Wikipedia Zero’nun erişimini artırmak için başka yollar denemesi gerektiğini fark etti. Geçtiğimiz yıllarda, kullanıcılara ücretsiz site veya servis sunulan bu model birçok tartışmaya neden oldu. Düzenleyiciler ile şirketler arasında yaşanan gerilimlerden birisi 2016 yılında Hindistan’ın Facebook’un Free Basics programını, ağ tarafsızlığını ihlal ettiği gerekçesiyle yasaklamasıydı.

Ağ tarafsızlığı konusunda tartışmalar devam ederken, Wikimedia önümüzdeki yıllarda ücretsiz bilgi misyonunu gerçekleştirmek için yeni yollar deneyeceklerini belirtti.

Kaynak: Manish Singh/Medium

Wikimedia Vakfı, 6 yıldır yüzlerce milyon insanın Wikipedia'ya ücretsiz ulaşmasını sağlayan programı Wikipedia Zero'yu sonlandıracağını açıkladı.

Wikimedia, Zero programının gerçekleşmesi için geçen altı yılda 72 ülkede 97 mobil operatör ile işbirliği yaptığını belirtti. Wikipedia'nın da sahibi olan kar amacı gütmeyen kuruluş bu süre içinde 800 milyondan fazla insanın ansiklopediyi ne kadar veri harcadığını dert etmeden kullanabilmelerini sağladı. Ancak bu yıldan sonra bu servis artık olmayacak. Wikimedia, yıl sonunda mobil operatörler ile bu anlaşmayı yenilemeyeceklerini belirtti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği