Wikipedia, Türkiye sansürü için AİHM’e başvurdu

Wikimedia Vakfı, Türkiye’deki Wikipedia erişim engelinin kaldırılması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuruyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Özgür içerikli projeleri bünyesinde barındıran, kar amacı gütmeyen  Wikimedia Vakfı, Türkiye’deki Wikipedia yasağını İnsan Hakları Mahkemesine taşımaya karar verdi.

Vakfın sitesinde yayınlanan bir açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Wikimedia Vakfı olarak bilgiye özgür erişimin ve ifade özgürlüğünün temel insan hakları olduğuna inanıyoruz. İnsanların iyi bilgiye sahip olduklarında daha iyi kararlar alabileceklerine inanıyoruz. Bilgiye özgür erişim ekonomik fırsatlar yaratıyor ve insanların sürdürülebilir geçim kaynakları oluşturmalarını sağlıyor. Bilgi, toplumlarımızın daha bilinçli, daha bağlantılı ve daha adil olmasını sağlıyor.Geçtiğimiz iki yıl boyunca, Türkiye ve en son Çin de dahil olmak üzere, hükümetlerin Vikipedi’ye sansür uygulayarak dünya çapında milyonlarca insanı bu haklarından mahrum bıraktıklarını gördük.

Bugün, Türkiye’de iki yılı aşkın süredir devam eden Vikipedi erişim engelinin kaldırılmasını talep etmek için uluslararası bir mahkeme olan ve Avrupa Konseyi‘ndeki insan hakları ihlalleri davalarına bakan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi‘ne başvuru yoluna gidiyoruz. Bu başvuruyu her insan için temel haklar olan bilgi ve ifade özgürlüğüne bağlılığımızın bir parçası olarak yapmaktayız

Wikipedia’ya erişim iki senedir yok

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından, anayasanın 5651 sayılı kanunun verdiği yetkiye dayanarak 29 Nisan 2017 tarihinde alınan idari tedbir kararı sonucu Türkiye’de tüm dillerde erişimi engellenen Wikipedia’ya iki senedir ulaşılamıyor ve kararın herhangi bir zamanda sona erdirileceğine dair bir işaret de bulunmuyor.

Kamuoyu açıklamasının tamamına şu adresten ulaşılabilir.

Kaynak: The Independent Turkish

Özgür içerikli projeleri bünyesinde barındıran, kar amacı gütmeyen Wikimedia Vakfı, Türkiye’deki Wikipedia yasağını İnsan Hakları Mahkemesine taşımaya karar verdi. Yapılan açıklamada, ''Bugün, Türkiye’de iki yılı aşkın süredir devam eden Vikipedi erişim engelinin kaldırılmasını talep etmek için uluslararası bir mahkeme olan ve Avrupa Konseyi‘ndeki insan hakları ihlalleri davalarına bakan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi‘ne başvuru yoluna gidiyoruz. Bu başvuruyu her insan için temel haklar olan bilgi ve ifade özgürlüğüne bağlılığımızın bir parçası olarak yapmaktayız’’ denildi.''

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği