Wikipedia çekişmesinde son durum

Online ansiklopedi Wikipedia, siteye erişimin engellenmesi kararına itiraz etmek için Türkiye Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

CNN Türk’ün haberine göre, online ansiklopedi Wikipedia, siteye erişimin engellenmesi kararına itiraz etmek için Türkiye Anayasa Mahkemesine başvurdu. Erişim yasağı, Türkiye’deki sansür endişelerini iyice artırmıştı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), iki hafta önce Wikipedia’nın ülke güvenliğine karşı tehdit barındırdığı gerekçesiyle yasaklandığını açıklamıştı.

Sitenin engellenmesine sebep olarak, Türkiye’yi İslami militan gruplarla ilişkili olarak gösteren iki Wikipedia başlığı gösterilmişti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Wikipedia’nın Türkiye’ye karşı bir çamur atma kampanyası başlattığını, bazı makalelerde Ankara’yı militan gruplarla iş birliği yapmakla itham ettiğini söylemişti.

“İfade özgürlüğü bazen kısıtlanabilir”

Cuma günü, Wikipedia’yı yöneten Wikimedia Vakfı tarafından bir Türk mahkemesine açılan dava mahkemece geri çevrilmişti.  Mahkeme ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğunu ancak düzenleme gerektiren bazı durumlarda bu hakkın kısıtlanabileceğini söylemişti.

Wikimedia Vakfı Türkiye yönetiminden, siteye erişimin yeniden sağlanması talebinde bulundu.

Kaynak: Reuters

Online ansiklopedi Wikipedia, siteye erişimin engellenmesi kararına itiraz etmek için Türkiye Anayasa Mahkemesine başvurdu. Erişim yasağı, Türkiye'deki sansür endişelerini iyice artırmıştı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), iki hafta önce Wikipedia'nın ülke güvenliğine karşı tehdit barındırdığı gerekçesiyle yasaklandığını açıklamıştı.

1 Yorum

  • Mahkeme ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğunu ancak düzenleme gerektiren bazı durumlarda bu hakkın kısıtlanabileceğini söylemişti

    Bu mahkeme bi harika dostum:) Mahkeme ne demek istediğini kaydedip tekrar tekrar dinlemeli bence.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği