Watson finansal hizmetleri tanıtıldı

IBM Watson; düzenleme gereksinimleri, finansal suç öngörüleri ve finansal risk modellemesi alanlarında hizmet sunmaya başladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

IBM yeni kurulan Watson Finansal Hizmetleri bölümünün altında ilk özel servislerini sunmaya başladı. Finans endüstrisine özel Watson ünitesi, IBM’in 2016’da Promontory Finansal Grubu‘nu satın almasının ardından kuruldu. Promontory bankalara sürekli artan düzenlemeler ve finans sektöründeki risk yönetimi gereksinimleri konusunda yardımcı olmayı amaçlayan küresel bir danışmanlık şirketiydi.

IBM, Promontory’nin eski düzenlemeciler ve bankacılık yöneticilerinden oluşan endüstri ekspertizini, Watson’a düzenlemeler, risk ve uygunluk ile ilgili her şeyi öğretmek için kullandı. Geliştirilen ilk bilişsel araçlar üç alanda hizmet veriyor: düzenleme gereksinimleri, finansal suç öngörüleri ve finansal risk modellemesi. Watson ile çalışan yazılım, IBM Cloud üzerinden kullanılabiliyor.

Profesyonellere yardımcı oluyor

Watson Düzenleme Uygunluğu ise 200 farklı kaynaktan toplanan düzenlemelerle Watson yapay zeka platformunu besleyerek, uygunluk profesyonelleri için sistemin yeteneklerini genişletiyor.

IBM Industry Platforms Kıdemli Başkan Yardımcısı Bridget van Kralingen, “İki nesil önce IBM, finans hizmetleri sektörüne ilk bilgisayarları getirmiş, bankaların ve diğer kurumların etkin ve isabetli bir şekilde çalışarak pazara güven sunmasını sağlamıştı. Bugün bu güveni sağlamak için finans kuruluşları endüstrinin tüm bilgilerini analiz ederek riskleri ve uygunluğu gözetmeli. Hiçbir birey ya da ekip bunu tek başına gerçekleştirecek güce sahip değil. Bu yüzden IBM yeni bir bilişim türü olan bilişsel bilişimi bu profesyonellerin daha etkin bir şekilde çalışabilmesi için geliştirdi.” şeklinde konuştu.

Kaynak: ZDNet

IBM yeni kurulan Watson Finansal Hizmetleri bölümünün altında ilk özel servislerini sunmaya başladı. IBM, 2016 yılında bünyesine kattığı Promontory'nin endüstri ekspertizini, Watson'a düzenlemeler, risk ve uygunluk ile ilgili her şeyi öğretmek için kullandı. Geliştirilen ilk bilişsel araçlar üç alanda hizmet veriyor: düzenleme gereksinimleri, finansal suç öngörüleri ve finansal risk modellemesi. Watson ile çalışan yazılım, IBM Cloud üzerinden kullanılabiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği