IBM’in Watson temelli sesli asistanı ev ve arabalara geliyor

Dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketi IBM, gücünü IBM’in Watson yapay zekasından alan Watson Asistanını tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

IBM, yıllık olarak düzenlenen Think konferansında Watson Asistanını resmi olarak tanıttı. Gelecekte çeşitli yerlerde Watson temelli ses asistanıyla karşılaşmamız mümkün görünüyor. Apple ürünlerine bağlı Siri’nin aksine, Watson Asistanı bir veya birkaç ürüne bağlı değil. IBM partnerleri bu ses asistanını arabalarına, akıllı ev ve ofis cihazlarına vb. dahil edebilir. Ayrıca, otellerde akıllı asistan olarak kullanılmak üzere konaklama uygulamalarında da kullanılabilir. Teknoloji devi IBM’in partnerleri, Watson Asistanına belirli bir endüstrinin jargonunu öğretebileceği için perakendecilik, bankacılık ya da diğer herhangi bir endüstride kendine kullanım alanı bulması mümkün.

IBM’in ilk partnerlerinden Harman, Watson Asistanını bir Maserati GranCabrio’nun dijital sürücü bölümünde gösterdiği bir etkinlikte tanıtacak ancak ses asistanının tam olarak ne yapacağına dair bilgi verilmedi. Kullandığınız cihaza ve IBM partnerlerinin asistanı cihaza ne şekilde dahil ettiğine bağlı olarak Watson Asistanına seslenerek ya da mesaj yoluyla erişebileceksiniz. Yani bu bir akıllı asistan olduğu için zaten sesle komut vererek kullanacaksınız ancak bir ev cihazına yazılı şekilde komut göndermenize de imkan sağlayabilir.

Watson Asistanı, ‘öğrenmek’ üzere tasarlandı

Komutlardan bahsetmişken, Watson Asistanı sadece komutlarınızı takip etmek üzere değil, hareketlerinizden bir şeyler öğrenip, tercihlerinizi hatırlayacak şekilde tasarlandı. Watson temelli uygulamaların, IBM Cloud üzerinden birbirlerinin verilerine erişmesine izin verirseniz, asistanın yeteneklerini artırabileceksiniz.

IBM’in örnek senaryosunda, Watson Asistanının kalacağınız otele otomatik olarak kayıt yaptığını ve kiraladığınız arabanın (Watson temelli konsolu varsa tabii ki) siz havaalanından dışarı adım atar atmaz hazır olduğunu görüyoruz. Arabanın konsolu, otelinize giden yolda ziyaret edebileceğiniz yerler de öneriyor. Eğer oteliniz IBM’in yapay zekasını kullanan bir akıllı asistana sahipse, tercihinize göre odanızın sıcaklığı ya da aydınlatması da ayarlanabiliyor. Hatta siz odaya girmeden müzik bile çalmaya başlayabiliyor. Otel odasının (yine Watson temelli olmak kaydıyla) duvar paneli, siz telefonunuza otomatik olarak gönderilen elektronik anahtarı kullanarak içeri girmeden önce programınızı ve e-postalarınızı gösterebiliyor.

Bütün bu anlatılanlar, tüm Watson uygulamalarının birbirinin verilerine erişmesine izin vererek mümkün hale geliyor. Tabii ki bunlar, Watson Asistanının geniş çaplı şekilde benimsenmesiyle gerçekleşebilecek hayali senaryolar. Bu senaryolardan birkaç tanesinin gerçek olması için uygulamalar arasında veri paylaşımına izin vermeniz gerekiyor. Özellikle güvenlik konusunda endişeleriniz varsa böyle bir şey yapmak istemeyebilirsiniz. Ancak IBM, Watson’ın verilerinizi koruyabilecek güçte olduğunu söylüyor.

Kaynak: Engadget

IBM, Think 2018 konferansında Watson Asistanı’nı resmi olarak tanıttı. Sadece tek bir markanın ürünlerine bağlı şekilde çalışan ses asistanlarının aksine (Siri gibi), IBM Watson Asistanı araba, ev ve ofis cihazları vb. pek çok farklı alanda kullanılabilecek. IBM’nin örnek senaryosuna göre, Watson Asistanı kalacağınız otele otomatik olarak kaydınızı yapabilir. Kiraladığınız araba (Watson temelli konsolu olması kaydıyla) siz havaalanından dışarı adım atar atmaz sizi karşılayabilir. Eğer oteliniz IBM’in yapay zekasını kullanan bir akıllı asistana sahipse, tercihinize göre odanızın sıcaklığı ya da aydınlatması da ayarlanabilir. Bu senaryolardan birkaç tanesinin bile gerçek olması için uygulamalar arasında veri paylaşımına izin vermeniz gerekiyor. Mahremiyetle ilgili endişelerden dolayı böyle bir şey yapmak istemeyebilirsiniz fakat IBM, Watson Asistanının verilerinizi koruyabilecek kadar güvenli olduğunu söylüyor.Yorumunuz: