Walmart, yapay zekalı kameralarla hırsızları suçüstü yakalıyor

Walmart kasada taranmadan poşetlenen ürünleri tespit ederek hırsızlığı önlemek için yapay zeka destekli kameralar kullanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bu yazı, konusunda uzman okurlarımızın yazılarına yer verdiğimiz konuk yazar programı kapsamında yayımlanmıştır. Siz de katkıda bulunmak isterseniz yazı paylaşım sayfamızı kullanabilirsiniz.

Konuk yazar: Tilbe Yaldız

ABD’li süpermarket devi Walmart, hırsızlığı tespit etmek için kasada görüntü algılama kameraları kullandığını doğruladı. Kameralar, bir kasiyer tarafından veya ‘self-servis’ kasalarda taranmadan alışveriş çantasına konulan ürünleri tespit edebiliyor. Business Insider’a konuşan Walmart yetkilisi, bu kameraların binden fazla mağazada kullanıldığını söyledi.

İnsanlardan ziyade ürünleri izleyen kameralar, ürün kasada taranmadan önce bir alışveriş çantasına konulursa bir görevliyi o noktaya yönlendiriyor. Şirket, müşterilerin ve ortaklarının güvenliğini sağlamak için böyle bir yatırım yaptığını söyledi. Missed Scan Detection (Taranmayan Ürün Tespiti) adlı sistem İrlandalı Everseen adlı şirket tarafından geliştirildi.

Perakende devi, bu teknolojinin kullanımından sonra hırsızlıkların veya hata nedeniyle ürün kaybının azaldığını söyledi.

Kaynak: BBC News

ABD’li süpermarket devi Walmart, hırsızlığı tespit etmek için kasada görüntü algılama kameraları kullandığını doğruladı. Kameralar, bir kasiyer tarafından veya ‘self-servis’ kasalarda taranmadan alışveriş çantasına konulan ürünleri tespit edebiliyor. Business Insider’a konuşan Walmart yetkilisi, bu kameraların binden fazla mağazada kullanıldığını söyledi.Yorumunuz: