Walmart, Hindistanlı e-ticaret devi Flipkart’ı satın alıyor

Walmart, Hindistanlı e-ticaret devi Flipkart'ı 16 milyar Dolar'a satın alacağını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Walmart, Hindistanlı e-ticaret şirketi Flipkart‘ın çoğunluk hissesini satın alacağını açıkladı. Şirket bu açıklamasıyla birlikte Amazon ile mücadelesinde yeni bir sayfa açarken dünyanın en büyük ikinci nüfusuna sahip ve geleceğin yükselen uluslararası piyasası olarak gördüğü Hindistan’da önemli bir yer edinmek istiyor.

Walmart e-ticaret devinin yüzde 77 oranında hissesi için 16 milyar Dolar ödeyecek. Bununla birlikte çoğunluğa sahip olan yatırımcı olarak Walmart’ın şirketin gelecekteki halka açılma planlarını destekleyeceği belirtiliyor. Flipkart yatırımcılarından şirketin kurucu ortağı Binny Bansal ile birlikte Tencent ve Tiger Global’ın şirketteki hisselerini tutmaya devam edeceği açıklandı.

2007 yılında kurulan ve yatırımcılardan 7 milyar Dolar toplayarak büyümesini hızlandıran Flipkart, uzun bir süre Hindistan’daki küçük ama hızla büyüyen e-ticaret sektörünün lideriydi. Ancak 2013’te Amazon’un ülkeye gelmesi iki şirket arasında e-ticaret sektörünün liderliği için zorlu ve mali kayıplara yol açan bir çekişme başlattı. Flipkart, son mali yılında net satışlarının yüzde 50 oranında artarak 4,6 milyar Dolar’a ulaştığını açıklasa da, şirket büyük kayıplardan ötürü kar elde etmekte sıkıntılar yaşıyor.

Anlaşmanın ikinci çeyrekte tamamlanması halinde Walmart, hisse başına gelirlerinin 25 ile 30 sent arasında düşüş yaşayacağını açıkladı. Perakende devi, bir sonraki mali yılda e-ticaret şirketine olan yatırımlarının artmasıyla düşüşün 60 senti bulabileceğini tahmin ediyor.

Walmart, Flipkart’ı satın almasıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Bu yatırım ile birlikte Flipkart, Walmart’ın çoklu kanala sahip perakende uzmanlığından, alışveriş ve genel tedarik zinciri bilgisinden ve finansal gücünden yararlanırken, Flipkart’ın kabiliyeti, teknolojisi, müşteri anlayışı ve çevik ve inovatif kültürü Walmart’a Hindistan’da ve dünya çapında fayda sağlayacak.”

Jet.com‘dan sonra Flipkart satın alımıyla Walmart’ın, ABD ve Hindistan’da e-ticaret sektöründe rekabet edebilmek için kâr getirmeyen şirketlere ödediği toplam miktar 19 milyar Dolar’a ulaşacak. 

Kaynak: Recode

Walmart, Hindistanlı e-ticaret şirketi Flipkart'ın çoğunluk hissesini satın alacağını açıkladı. Şirket bu açıklamasıyla birlikte Amazon ile mücadelesinde yeni bir sayfa açarken dünyanın en büyük ikinci nüfusuna sahip geleceğin yükselen uluslararası piyasası olan gördüğü Hindistan'da önemli bir yer edinmek istiyor.

Walmart e-ticaret devinin yüzde 77 oranında hissesi için 16 milyar Dolar ödeyecek. Bununla birlikte çoğunluğa sahip olan yatırımcı olarak Walmart'ın şirketin gelecekteki halka açılma planlarını destekleyeceği belirtiliyor. Flipkart yatırımcılarından şirketin kurucu ortağı Binny Bansal ile birlikte Tencent ve Tiger Global'ın şirketteki hisselerini tutmaya devam edeceği açıklandı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği