Vücut ısısıyla şarj olan akıllı saat

Matrix Industries tarafından geliştirilen akıllı saat PowerWatch, vücut ısısından yararlanarak termoelektrik jeneratörü sayesinde kullanıldıkça şarj oluyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Akıllı cihazlarda ne kadar çok fonksiyon olursa o kadar fazla pil tüketimi gerçekleşiyor. Bu durum da cihazlarımızı her gece yatarken şarja takmamızı gerektiriyor. Matrix Industries tarafından geliştirilen akıllı saat PowerWatch şarj gereksinimi olmadan çalışabildiği için bu duruma bir son veriyor.

PowerWatch (tıpkı Matrix filmindeki gibi) insan vücudunu enerji kaynağı olarak kullanıyor. Vücut ısısından faydalanan termoelektrik jeneratörü ile ısıdan elektrik üretebilen cihaz, bileğinize takılı olduğu her an şarj oluyor. Böylece prize takıp şarj etmeye gerek kalmıyor.

Neden başka cihazlarda kullanılmıyor?

“Böyle bir teknoloji varsa neden tüm akıllı cihazlarda kullanılmıyor?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Bunun sebebi termoelektrik jeneratörlerinin enerji üretmek için ısı farkına ihtiyaç duyması. İki ucundaki ısı farkı ne kadar fazlaysa termoelektrik jeneratörü o kadar fazla elektrik üretiyor. İnsan vücudu daima 37 derece civarında kalmak için çabaladığından PowerWatch’ın vücuda temas eden kısmı bu ısıyla birlikte ısınıyor. Saatin dış yüzündeki metal kaplama ise küçük soğutucularla bezenmiş. Bu da dış yüzeyin daima soğuk kalmasını sağlıyor. Aradaki ısı farkı da saatin daima şarj olmasını sağlıyor.

large_matrix-powerwatch-01

Bu yöntemle elde edilen elektrik bir akıllı telefonu şarj etmek için yeterli olmayacaktır. Bu yüzden vücut ısısından şarj yöntemi sadece akıllı saatte kullanılabiliyor. Hatta PowerWatch, elde ettiği az miktarda enerjiyle çalışabilmek için pek çok özellikten de feragat etmiş. Örneğin akıllı telefonunuza gelen bildirimleri saatten görüntülemek mümkün değil.

Vücut ısısından kalori takibi

Ancak PowerWatch’ı diğer akıllı saatlerden daha fazla öne çıkaran bir özelliği bulunuyor. Cihaz daima vücut ısısını takip ettiği için kullanıcının tam olarak kaç kalori yaktığını tahmin etme konusunda oldukça başarılı. Diğer akıllı saatler ve fitness bileklikleri kullanıcının kalp atış hızını takip ederek harcanan kaloriyi hesaplamaya çalışıyor ancak bu yöntem çok net sonuçlar vermiyor.

PowerWatch Bluetooth aracılığıyla akıllı telefonunuzla eşleşip hangi zaman diliminde olduğunuzu kontrol edebiliyor. Saati kullanmadığınız zamanlarda da otomatik olarak düşük güç moduna geçiyor ve içindeki küçük bir pil saat ve tarih bilgisinin güncel tutulmasını sağlıyor.

Indiegogo üzerinden kitle fonlaması kampanyası başlatan Matrix Industries, 170 dolar yardımda bulunanlara önümüzdeki yıl Temmuz ayında bir PowerWatch göndermeyi taahhüt ediyor. Ekip ayrıca ürünü Ocak ayındaki CES konferansında tanıtmayı planlıyor.

Kaynak: Gizmodo

PowerWatch, Matrix Industries firmasının termoelektrik jeneratörünü tanıtmak için geliştirdiği bir akıllı saat. Vücut ısısı ile dış yüzey ısısı arasındaki farktan faydalanarak elektrik üretebilen saat bu elektriği kendisini şarj etmek için kullanıyor. Böylece cihazın prize takılıp şarj edilmesi gerekmiyor. Cihaz çok fazla elektrik üretemediği için akıllı telefon bildirimlerini alamıyor ancak vücut ısısını takip ederek yakılan kalori miktarını çok isabetli bir şekilde tahmin edebiliyor. PowerWatch Indiegogo kampanyası üzerinden 170 dolara ön siparişle satılıyor.Bir yanıt

  1. Kadir avatarı

    Selam Serdar hocam, “Böylece prize yakıp şarj etmeye gerek kalmıyor.” kısmındaki ” yakıp” kısmını “takıp” şeklinde düzeltebilirsiniz. Sizi çok severek takip ediyorum. Teşekkürler.

Yorumunuz: